Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

Bitcoin Türkçe Kaynaklar

Bitcoin gün geçtikçe daha da popülerleşmeye, daha da bilinmeye devam ediyor. Bitcoin ile ilgili kaynaklar, dökümanlar ise gittikçe artıyor. Her geçen gün Bitcoin’i anlatan, yeni gelişmelerle ilgili bilgi veren kaynaklara yenileri ekleniyor. Bu kaynaklar çok büyük oranda İngilizce dilinde oluyor. Bitcoin’in popülerliği ve bilinirliği Dünyada, Türkiyeye oranla daha büyük olduğu için Türkçe kaynak bulmak epey zor oluyor. Bu yazıda sizlere Bitcoin için Türkçe kaynakları bir araya getirdik.

 

Bitcoin White Paper

Bitcoin ile ilgili temel bir kaynak vermek istiyorsak bu kaynak elbetteki kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından yazılmış White Paper ile başlamak gerekir. Bu kaynakta bizzat Bitcoin kurucusu tarafından bütün çalışma prensibi detaylı olarak anlatılmıştır. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin.org

 

Bitcoin için en temel kaynak aslında Bitcoin’in kendi sitesi olan bitcoin.org’dur. Bu site Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuştur ve şuan tamamiyle Türkçe diline çevrilmiştir. Giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar bütün bilgileri içerir.

 

 

 

Bitcointalk.org

Bu site de aynı şekilde Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuştur ve Bitcoin için bir forum sitesidir. Bu sitede dünyanın her yerinden insan yer almaktadır. Soru sorup cevap alabileceğiniz çok verimli bir platformdur. Bu forumda Türkçe kısmı da yer aldığı için Türkiye’de Bitcoin ile ilgilenen insanların yazdıklarını görebilir, yorum yapabilirsiniz.

 

Bitcoin ile ilgili Türkçe Kitaplar:

 

Kripto Para Bitcoin: Finansal Özgürlüğün Eşiğinde (Levent Kurt)

 

 

Coin-turk.com kurucusu olan ve bu alanda tecrübeli bir isim olan Levent Kurt tarafından yazılan bu kitapta Bitcoin’in temel yapısını, madenciliği, borsaları, alım-satım yöntemlerini detaylı bir şekilde anlatmış.

 

 

 

 

Kripto Para Çağı – Bitcoin ve Dijital Paranın Küresel Ekonomik Sisteme Meydan Okuması (Paul Vigna, Michael J. Casey)

 

 

2 kıdemli Wall Street gazetecisinin yazdığı bu kitap aslında İngilizce bir kitaptır ve dilimize çevirisi yapılmıştır. Kitapta Bitcoin’in tarihsel gelişimi ve dijital paralın küresel ekonomi sistemine karşı gelmesi anlatılmaktadır.

 

 

 

 

 

Paranın Şifresi Bitcoin (Ali Barış Aktaş)

 

Ali Barış Aktaş tarafından yazılan bu e-kitap Bitcoin ile ilgili kapsamlı bilgiler içeriyor. Cüzdanlar, güvenlik, madencilik, borsalar ve altcoinler hakkında bir çok detaylı bilgi içeren bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Blockchain 101 (Ahmet Usta, Serkan Doğantekin)

E-kitap olarak yayınlanan bu kaynak Bitcoin’in altyapısı olan Blockchain’in nasıl çalıştığını detaylı olarak anlatıyor. Blockchain’in uygulama alanları, avantajları, dezavantajları ve fintech alanındaki kullanımından bahsediliyor.

 

Kripto-Para Bitcoin (Abdurrahman Çarkacıoğlu)

2016 Aralık ayında yayınlanan yazı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan ve Abdurrahman Çarkacıoğlu’nun yazdığı bir araştırma raporudur. Bu araştırma Sermaye Piyasa Kurulunun Bitcoin’i anlamak amaçlı yaptığı bir araştırmadır. Bu raporda Bitcoin bütün teknik detaylarıyla incelenmiş ve emtia, itibari paralarla kıyaslanması yapılmıştır. Bu rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin kronolojisi

Bitcoin’in tarihsel süreci ile ilgili önemli gelişmelerin sıralandığı bu siteyi inceleyebilirsiniz.

 

Sitemizi takip edebilirsiniz!

Türkçe olarak içerik üreten web sitemizi ya da Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı