Kripto paraların babası olarak görülen Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayında 5 bin dolar civarında işlem görürken bir aylık bir süre zarfında 19 bin dolar gibi bir seviyeye ulaştı. Bu noktada herkesin merak ettiği soru şu oldu, Bitcoin nasıl bu kadar dalgalanabiliyor?

Geçtiğimiz 2017 yılının son çeyreği ve 2018’in ilk dönemlerinde haberlerin ilk maddesi ve teknolojik gelişmesi kuşkusuz Bitcoin idi. Geçtiğimiz aylarda bir hayli yüksek seviyeleri gören kripto para birimi son haftalarda bir hayli büyük düşüş yaşadı. 19 bin değerinden yaklaşık 10 bin dolar değerine kadar gerileyen Bitcoin, değerinin yarısını kaybetti.

Eleştirmenler ise Bitcoin’de meydana gelen bu aşırı dalgalanmaların kripto para birimlerinin alışverişleri düşünüldüğünde gereken amaca uymadığını belirtiyor. Birtakım perakendecilerin ise bu durumu kabul ettikleri iddia ediliyor.

Uzmanlara Göre Bitcoin Denizde Sallanan Bir Sal!

Bitcoin alışverişi yapan BitFlyer firması yetkililerinden Andy Brynt, Bitcoin’in dalgalanması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bryant yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in nesnel olarak uçucu olduğunu belirtti. Bryant, “Bitcoin’in hala dünya genelinde 200 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor, tüm kripto paraların genel piyasa değeri ise 600 milyar dolar değerinde. Dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olan Apple’ın 900 milyar dolar değeri bulunuyor” dedi. Andy yaptığı açıklamalarda tüm Bitcoin’in dünya üzerindeki piyasa değerinin bir hayli komik olduğunu belirtiyor. Nitekim dünya üzerinde altın piyasası 8 trilyon dolar, hisse senedi piyasası 75 trilyon, küresel para piyasası 90 trilyon dolar ve son olarak gayrimenkul piyasasının değeri 200 trilyon dolar değerinde, bu değer Bitcoin’in bin katı değerinde.

Tüm bu varlıkları okyanustaki bir petrol tankerine benzeten Bryant, tankerin dalgalardan hiç etkilenmediğini belirtirken, Bitcoin’i ise ilkel bir deniz salı olarak betimledi. İşte bu çetin dalgalarda sal bir yukarı bir aşağı hareket ettiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir :  Rusya 'CryptoRuble'ı Yayınlıyor
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

hotmail sign up gmail login