Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberlerİncelemeler

İşletmeniz Neden Bitcoin’i Kabul Etmeli ?

Bitcoin, kripto para birimleri arasında lider durumdadır. Kendi fiyatını ve ödeme yöntemlerini belirleyen satıcılarla alıcıları eşleştiren eşler arası exchange(borsa)’lar kullanarak çalışır. Bitcoin satın almak istiyorsanız, önce dijital bir cüzdanınız olmalıdır. Ardından, sundukları anlaşmalara göre doğru Bitcoin borsası seçmeden önce, Coinbase,Binance gibi önerilen bir kripto para borsası bulmanız gerekecektir. Bitcoin’in 2018’deki fiyatının artacağını varsayımında , Bitcoin’in sadece 0.01’i bile, yüz binlerce değil, yüzlerce dolar geri getirecektir.

Aslına bakılırsa, asıl amaç, tüm para ya da mali otorite düzenlemelerinden arınmış bir ödeme yöntemi yaratmaktı. Bu fikir birçok kişi için cazip geldi  dolayısıyla cüzdan kullanıcılarının sayısı katlanarak arttı.

Doğal olarak, kripto para birimleri daha fazla ilgi görmeye başladıkça, büyük mali kurumlar ile de çalışmaya başladılar(Örnek Ripple ve Akbank Ortaklığı). Çoğu için, onları en çok ilgilendiren blok zinciri(blockchain) teknolojisidir ve büyük olasılıkla önümüzdeki yıllarda daha da çok şirket kendi şirketlerinde kullanacaktır.

Bitcoin, kripto paraların lideri olsa da, hiçbir şekilde tek oyuncu değil aslında. Örneğin, Ethereum, sadece finansal olanlara kıyasla, Bitcoin’den daha geniş bir uygulama alanına sahip bir platform olarak görülmektedir. Daha sonra, kullanıcıların Bitcoin işlemlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları devasa bilgisayar gücünün etrafından dolaşmaları için bir yol olarak 2004 yılında başlatılan Ripple var. Bitcoin’e başka bir alternatif de Venezüella’da bulunan Petro’dur. Bitcoin’den farklı olarak Petro, petrol fiyatlarının desteklediği bağımsız bir para birimidir ve diğer kripto para birimlerindeki karşılığı ile değiştirilebilir.

Hangi İşletmeler Bitcoin Kullanıyor ?

Yavaş yavaş, daha fazla işletme, başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto paraları da kabul ederek gemiye gelmeye başladı diyebiliriz. Mesela Microsoft, Expedia ve Paypal gibi devler zaten kabul ediyorlar.

Ancak perakendeciler bir yana, Bitcoin birçok işletme ve endüstri türüne cazip geldi. Bazı bankaların, kripto para altyapısını bir arada tutan blockchain ile denemeleri bilinmektedir. Bunlar arasında dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren HSBC ve Goldman Sachs’ın yanı sıra Kanada, Avustralya ve Hindistan’ın ulusal bankaları bulunuyor.

Son olarak, bazı sağlık hizmeti kuruluşları da kripto paraları kullanmaya başladıklarını yavaş yavaş açıklamaya başladı.Örneğin geçtiğimiz günlerde de haberini yaptığımız Birleşik Devletler’de bir diş doktorunun DentaCoin‘i ile ödemeleri kabul etmesini örnek olarak verebiliriz.

– Avantajları –

1-Müşterileriniz için daha fazla seçenek

Her ay yaklaşık 300.000 yeni bitcoin cüzdanı açıldığından, kesinlikle işinize değer bir trend.

2-Düşük maliyetler

Birçok işletme için, bankaları tarafından yapılan masraflar, özellikle bazı işlemlerde % 5 gibi yüksek bir orana varabildikleri sürece, kayda değer bir ek yük ve bu işin iyi bir şekilde yapabilmeleridir. Ancak kripto para birimlerinin birçok avantajından biri, bu rakamın genellikle çok daha düşük olması ve bazen de hiçbir ücret alınmamasıdır. Çünkü ödeme yapılabilecek herhangi bir aracı yok.

3-Daha hızlı işlemler

Pek çok işletmenin bir başka hayali, işlemlerin geçmesi için ne kadar zaman alabileceğidir. Çünkü 7/24 aktif olsa da, birçok banka ve mali kuruluş ödemelerin yapılması için sabit sayıda iş gününe sadık kalıyor. Ancak kripto para birimlerinin arkasındaki blockchain teknolojisi, bunun yerine birkaç dakika içinde yapılabiliyor. Kuşkusuz, bazı para birimleri diğerlerinden daha uzun sürebilir, ancak en yavaşı çoğu bankadan çok daha hızlıdır.

 

4-Sınır ötesi ödemeler için ideal

Başka ülkelerle iş yapıyorsanız, bir kripto para kullanmak, bir fiat para birimini diğerine dönüştürmek için döviz kurları ve banka ücretleri ile karşılaşabileceğiniz tüm sorunları çözecektir. Maliyetleri kısma açısından avantaj gibi, bu iyi bir haber olmalı.

– Dezavantajları –

1-Fiyatları Çok Dalgalı

Gördüğümüz gibi, kripto para birimlerinin değeri hızla yükselip düşebilir.Aslında, Bitcoin önceki günlerde bir günde % 40’a kadar düştü.  Müşterileri güvenilmez bir gelirle çekmek bir gün işinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

2-Düzenleme tehdidi

Şu anda, kripto para birimleri ile ilgili birkaç düzenleme var. Ancak daha yaygın olarak kullanılmaya başladıkça, birçok hükümet düzenlemelerin uygulamaya konulması gerektiğini öne sürüyor. Bunların neler olabileceğini bilene kadar, bunun işletmeler için ne anlama geleceğini öngörmek imkânsızdır. Bu yüzden kripto paraları kabul ederken iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.Yoksa maliye canınızı yakabilir.

3-Müşterilerinizin anonimliği

Bazıları için, kripto para kullanımının anonimliği, itirazın büyük bir kısmıdır. Ancak bu, kiminle uğraştıklarını tam olarak bilmesi gereken işletmeler için bir sorun oluşturabilir. Bu, kripto para birimlerinin çevrimiçi olarak her türlü gölgeli veya suçlu etkinlik için kullanılmakta istenmeyen bir itibar kazanmasına yol açan bu anonimliktir.

4-Daha karmaşık muhasebe ihtiyaçları

Kripto para birimlerindeki işlemler, herhangi bir nakit değişimi gibi ele alınabilirken, şüphesiz, farklı para birimleriyle uğraşmak gibi, muhasebeciliği daha karmaşık bir süreç haline getirecektir. Yani bu akılda tutulması gereken başka bir husustur.

Umarız bu yazı, kripto para kabul edip etmeyeceğinize karar verirken size yardımcı olmuştur. Yazıyı beğendiyseniz paylaşırsanız seviniriz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı