Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Kripto Para ile ilgili yazılarda ve konuşmalarda sık sık kullanılan terimlerin ne anlama geldiklerini bu yazımızda açıklıyoruz.

Kripto Para Terimler Sözlüğü

ADDRESS (ADRES) :Her hesap için, eşsiz bir karakter dizisi olacak şekilde oluşturulan güvenlik tanımlayıcısı (Blockchain işlemi ie ödeme transferinin tanımlanmasını sağlar) (Örnek: Bitcoin adresleri “1-3” ile, Ethereum adresleri “0x” ile başlar.)

ALTCOIN: Bitcoin harici tüm kripto para birimlerini ifade eder.

BLOCK (BLOK): Blockchain yapısını oluşturan, her bir transfer işleminin, kalıcı olarak kaydının tutulduğu ve bir daha değiştirilmesine veya silinmesine izin verilmediği yapı. (Kayıt defterindeki her bir sayfa olarak düşünülebilir)

BLOCKCHAIN: Silinemez ve değiştirilemez kayıtların tutulduğu blokların, işlem zamanına göre kronolojik olarak bir araya geldiği yapı (Market katılımcılarının, herhangi bir merkezi kayıt tutma sistemine ihtiyaç duymadan, dijital varlık transferlerini takip etmesine imkan tanır.)

CIRCULATING SUPPLY (DOLAŞIMDA OLAN COIN MİKTARI): Piyasada mevcut olan yaklaşık coin ve token miktarı.

CRYPTOCURRENCY (KRİPTO PARA): Çoğunlukla merkezi olmayan, kriptografi ile şifrelenmiş, yetkisi olmayan herhangi bir kişi tarafından okunamayan, bir tür dijital para birimi.

DECENTRALIZED (MERKEZİ OLMAYAN): Herhangi bir kurum veya fonksiyon tarafından yönetilmeyen, bağımsız bir altyapıya sahip, kontrolün belirli bir grubun elinde olmadığı yapı.

DECENTRALIZED APPLICATIONS(dApps) (MERKEZİ OLMAYAN UYGULAMALAR): Tek bir bilgisayar sunucusu yerine, merkezi olmayan P2P ağında işlem gösteren uygulamalar (Torent mantığının blockchain yapısı üzerinde çalışanı diyebiliriz)

DISTRIBUTED CONSENSUS (DAĞITILMIŞ MUTABAKAT): Ortak ağı paylaşan cihazlar arasında, herhangi bir merkezi kurum olmadan, güven içinde çalışmayı hedefleyen kolektif mutabakat.

ERC-20: Token’ların tahmin edilebilir ve efektif bir şekilde, Ethereum sisteminde çalışmasını amaçlayan token standartı (ERC-20 standartını temel alan merkezi olmayan uygulamalar için, token’ların efektif bir şekilde takas edilebilir olmasını sağlar. ICO metodu ile piyasaya sürülen token’ların büyük bir kısmı ERC-20 standartı ile uyumludur)

FIAT MONEY (İTİBARİ PARA): Herhangi bir madeni değeri olmayan (altın veya gümüş gibi bir değeri temel almayan); fakat resmi kurumlar tarafından ödeme yeteneğine sahip olduğu kabul görmüş para.

FLIPPING: Herhangi bir borsada işlem görmeyen bir token’a, ICO döneminde yatırım yapma ve token’ın borsada işlem görmesi ile birlikte, kısa sürede karı realize edecek şekilde satış işlemini gerçekleştirme.

FOMO: Kar etme potansiyeli yüksek bir işleme yatırım yapmama veya kalabalığın sürüklediği bir fiyat artışının dışında kalma sonucu oluşan pişmanlık hissiyatı.

FUD: Algı değişimi amaçlı, piyasaya korku, endişe ve kararsızlık yaymayı amaçlayan strateji.

GENESIS BLOCK (BAŞLANGIÇ BLOĞU): İşleme alınan ve doğrulanan, yeni bir blockchain zinciri için tanımlanan ilk blok (Genellikle “Block0” veya “Block1” olarak adlandırılır)

HARD CAP: Bir ICO süreci için kararlaştırılan maksimum fon miktarı (Eğer ICO evresi sırasında hard cap’e ulaşılırsa, fon toplama sonlandırılır)

HODL: Market volatilitesinden bağımsız olarak, satın alınan varlığın uzun süreli tutulması (Pasif bir yatırım tarzıdır)

INITIAL COIN OFFERING(ICO) (İLK HALKA ARZ): Bir proje için, herhangi bir borsaya açılmadan önce, geliştirme sırasında, yatırımcısına verilecek token karşılığında fon toplama yöntemi.

MARKET CAP (TOPLAM COIN DEĞERİ) : Coin’in diğer coinlerle karşılaştırılabilmesi amacıyla, piyasadaki toplam değeri (Coin toplam Değeri = Dolaşımda olan coin miktarı x Coin fiyatı)

MAXIMUM SUPPLY (MAKSİMUM MİKTAR): Piyasada yaklaşık olarak bulunan maksimum coin adeti.

MINING (MADENCİLİK): Gerçekleşen transfer işlemlerinin onaylanması ve blockchain’e eklenmesi süreci (Aynı zamanda, yeni Bitcoin ve bazı Altcoin’lerin oluşturulması sürecini de ifade etmektedir)

PRE-SALE (ÖN SATIŞ): Bir coin için, ICO süreci ile satışa açılmadan önce, yatırımcıya tanınan satın alma hakkı

PROOF OF STAKE (PoS): Dağıtılmış Mutabakatın sağlanabilmesi adına, çözülen matematiksel problem karşılığında, ilgili coinden ne kadar sahip olunduğuna bağlı olarak gerçekleştirilen ödüllendirme sistemi (Proof of Work’e göre, enerji tüketiminde azalmayı hedeflemektedir)

PROOF OF WORK (PoW): Dağıtılmış Mutabakatın sağlanabilmesi adına, çözülen matematiksel problem karşılığında, ilgili coinden ne kadar sahip olunduğunan ziyade, harcanan işlemci gücü ve çözüm kapasitesine göre kurgulanan ödüllendirme sistemi (Zorluk seviyesinin artması nedeniyle, problem çözümü için gereken hesaplama gücü artmış, bu durum da, çözüm için gerekli donanımda artışa ve dolaylı yoldan elektrik tüketiminde yükselişe neden olmuştur)

PUMP & DUMP : Özellikle işlem hacminin düşük olduğu altcoinlerde, birçok yatırımcının herhangi bir geçerli neden olmadan, coin’e yatırım yaparak fiyatı kısa süre içinde geçici olarak yükseltmesi ve yeterli kar miktarı sağlandığında, hızlı bir şekilde karı realize etmesi sonucu fiyatın tekrar başladığı noktaya gelmesini ifade etmektedir.

SMART CONTRACTS (AKILLI KONTRATLAR): İki veya daha fazla kişi arasında, önceden tanımlanan bir durumun geçerli olmasıyla birlikte, herhangi bir dijital varlığın, şeffaf ve güvenilir bir şekilde aktarımına imkan tanıyan mekanizmalar.

SOFT CAP: Bir ICO sürecinin başarıya ulaşması için, önceden belirlenen minimum fon miktarı (Eğer belirli bir süre içinde, bahsi geçen fon miktarı toplanamazsa, ödemeler yatırımcılarına iade edilebilir)

TOTAL SUPPLY (TOPLAM COIN MİKTARI): Varolan toplam coin sayısı (Piyasada mevcut olan coinlerin yanında, kilitli veya rezerve edilen coinler de dahil edilmektedir)

Hemen Bitcoin(BTC) ve Diğer Kripto Para Satın Almak İçin : https://goo.gl/19tfcS

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı