Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
AnalizlerYeni Başlayanlar

Bitcoin (BTC)’in En İyi Alternatifleri

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ilk ortaya çıkışından bu yana uzun bir süre geçti ve geçen senenin fiyat ve popülerliğindeki artış nedeniyle, internet bağlantısına sahip olan herkesin en azından kripto paraları  duyduğu görülüyor. Çoğu insan, bugüne kadarki ilk ve en büyük kripto olan Bitcoin’i (BTC) çoktan biliyor. Bununla birlikte, bunların birçoğu dışarıda, bazıları da iyi BTC alternatiflerinden daha fazlası olarak hizmet edebilecek çok fazla var. Bazılarını listeleyelim ve neler sunabileceklerini görelim.

Litecoin (LTC)

Litecoin İlk olarak 2011’de ortaya çıkan bir para birimidir ve BTC’den sonra ortaya çıkanlar arasındadır. LTC, eski bir Google mühendisi ve MIT mezunu Charlie Lee tarafından oluşturuldu ve küresel ödemeler için açık kaynaklı bir ağa dayanıyor. Merkezi olmayan, yani merkezi bir otoriteye sahip olmadığı ve işin ispatı olarak scrypt kullanmasıyla bilinir.

BTC’den kısa bir süre sonra ortaya çıktığı göz önüne alındığında, bu para birimi ile birçok benzerlik paylaşmaktadır. Bununla birlikte, onu farklı kılan, çok daha hızlı blok oluşturma oranıdır. Bu aynı zamanda daha hızlı işlem yapılmasına da olanak tanıyor. Bu da, birçok kişinin iş uygulamalarının bir parçası olarak LTC’yi kullanmaya başlamasını teşvik eden yararlı bir özellik. Şu anki 1 Litecoin(Ltc) 114 dolar.

Ethereum ( ETH )

Ethereum, 2015 yılında başlatılan bir kripto para birimidir.Temelde merkezi olmayan bir yazılım platformudur ve dApp ve Akıllı Sözleşmelerin oluşturulmasına izin verir. Bu ürünler sayesinde sahtecilik,müdahale veya bazı üçüncü tarafların kontrolü gibi sorunlar tamamen ortadan kaldırılmıştır.

ETH’nin resmi lansmanından önce, Ethereum’un önceden tahmin edeceğinden çok daha büyük bir tepkiye sahip bir ön satış var. Jetonu Ether olarak adlandırılır ve sahiplerinin Ethereum’un platformunda kolayca gezinmelerine olanak tanır, bu nedenle bu platformu kullanmak isteyen uygulama geliştiricileri ETH sahiplerinin çoğunu oluşturur.

2016’dan itibaren bir siber saldırıdan sonra, Ethereum, başka bir altcoin olan Ethereum Classic’in (ETC) oluşturulmasına yol açtı. ETH’nin şu anki fiyatı 602.78 $, ETC’nin fiyatı ise 15,75 dolar.

Verge (XVG)

Verge, Bitcoin’den esinlenen bir başka kripto paradır ve hatta kendi amaçları için geliştirdiği BTC’nin orijinal blok zincirini bile kullanmıştır. Bu amaçlar, kullanıcılara doğrudan işlem yapma konusunda verimli ve hızlı bir şekilde merkezi olmayan bir yol sağlamaktır. Amacı, kullanıcıların mahremiyetlerini korumalarına ve ödeme alma ve alma söz konusu olduğunda onlara esnek seçenekler sunmalarına izin vermektir.

Bu tür gizlilik seviyelerine ulaşmak için, Verge, 12P ve Tor gibi anonimlik sağlayan ağları kullanır. Bu şekilde, kullanıcılarının IP adreslerini başarıyla gizleyebilir ve işlemlerini izlenemez hale getirebilir. Fiyatı gelince, şu anda 0.041980 $ ‘dır.

Ripple (XRP)

Ripple, Ripple firması tarafından 2012 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen bir kripto paradır.Şirket, bu para birimi üzerinde tam bir sahipliğe ve kontrole sahiptir; Ripple’i almanın tek yolu onu bir ticaret platformundan satın almak. Bu kontrol seviyesi ve kullanıcılarına hızlı ve güvenli ödeme olanağı sağlayan çok sayıda ürün, Ripple’i bankalar arasında favori kripto paralardan biri haline getirmiştir.

Finansal kurumlar potansiyelini keşfettiler ve bu da onları benimsemeye ve teknolojilerini kendi işlerini geliştirmek için kullanmaya teşvik etti.Fiyatı 0.623194 $ ‘dır.

Dash

Dash, Ocak 2014’te Darkcoin adı altında görünen bir kripto paradır ve çoğunlukla Bitcoin’in daha gizli sürümü olarak tanımlanır. Açıkçası, BTC’den ilham aldı, ama BTC’den çok daha fazla anonimlik sunuyor. Tamamen desantralize edilmiş bir mastercode ağı üzerinde çalışır ve izlenemez işlemlere izin verir.

Doğası gereği, çok hızlı bir şekilde popüler hale geldi ve GPU veya CPU kullanarak herkes tarafından çıkarılabilir. Adı, Darkcoin’den 2015 yılında Dash’a değiştirildi, ancak tüm orijinal özelliklerini korudu. Mevcut fiyatı 338,29 $.

BTC’nin online dünyadaki en büyük ve en iyi bilinen kripto para olmasına rağmen, alternatif olarak kullanılabilecek birçok para birimi bulunmaktadır. Birçoğu, gizlilik veya ücret söz konusu olduğunda daha iyi bir anlaşma sunuyor, ki bu da BTC’nin belirlediği temele dayanmayı başardıklarını düşünerek şaşırtıcı değil.

Not: Kripto para yatırımları şuan yüksek risk taşıyan yatırımlardır. Yazılarımız bir yatırım tavsiyesi niteliğinde değil incelemedir. Teşekkürler…

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı