Yerel dolar çöktüğü için Zimbabwe’ler baygınlık yapıyor
Bitcoin pahalılaşıyor mu? Zimbabwe’yi deneyin
Bitcoin, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların çoğu için uçucu ve yüksek spekülatif bir bahistir. Bununla birlikte, Zimbabweans için şifreleme işlemi, hiperenflasyon ve mali patlamanın başlangıcından nadir koruma sağladığı görülüyor.

Bazıları, banka mevduatlarının neredeyse gün geçtikçe değer kaybetmesi nedeniyle umutsuzluğa kapılmaya başlamışken, bazıları evden temizlik için yurtdışında eğitim gören aile üyelerine fon sağlama gibi çevrimiçi para birimini kullanıyor.

Sonuç şaşırtıcı. Bitcoin’in geçen hafta 7,888 dolardan yüksek rekor seviyeye ulaşması, yılın başından bu yana 7 kat arttı – yeterince muhteşemdi. Ancak Harare’nin bitcoib bozurma piyasayı Golix’de (golix.io), fiyat aynı dönemde 40 kat artarak 13.900 dolara çıktı.

Uyarılar, bitmiş atın patlamayı bekleyen bir balon olabilir. Ancak Başkan Robert Mugabe yönetimindeki Zimbabwe mali sisteminin korkunç durumu risk almayı teşvik ediyor.

Harare’de bir BT ve telekomünikasyon şirketi için çalışan Arnold Manhizwa “Yatırımımı koruyabileceğim tek yol bu zaten çünkü tüm rezervlerimi değiştirdim” dedi.

Hükümet, 2009 yılında yüksek enflasyonla mücadelenin ardından Zimbabve dolarını değersiz hale getirerek ve şimdi yok olan ulusal para biriminde tasarruflarını ortadan kaldırdıktan sonra ABD doları kabul etti.

Nispeten istikrarlı bir dönemden sonra, dolar nakit akut sıkıntısı yaşanmış ve Zimbabwe’leri resmi olarak dolar olarak adlandırılan, ancak çok daha düşük ve hızla azalan bir değere sahip olan banka hesaplarında elektronik üniteler bırakıyor.

Ocak ayında nakit olarak 100 dolar almak istedikleri takdirde paralel piyasada bir hesabına 120 dolar aktarması gerekiyordu. Şimdi fiyatı “zollars” lakaplı 180 dolardır.

Neredeyse tüm yurt içi işlemler, banka kartı veya cep telefonlarıyla yapılan transferlerle yapılır. Ancak bazı ekonomistler, enflasyonun, dolar üzerinden hesaplanan yüzde 0,38 oranındaki resmi rakamın dışına çıkarak, zollar açısından ayda yüzde 50’den fazla olduğunu tahmin ediyorlar.

İlginizi Çekebilir :  WeTrust ve Bee Token Merkezsiz Sigorta Sistemi ile Blockchain Ortaklığı Kuruyor!

Zimbabwe’ler bu nedenle değerini koruyabileceğini düşündükleri her şeye yığılıyorlar. Harare fiyatları, son iki ayda iki kat artan Harare borsasının ana endüstri endeksiyle yükseldi.

Manhizwa, 34 yaşındaki iki babası gibi insanlar için, kemirgen neredeyse güvenli cennettir. Reuters’e, “Bankamda 500 $ ‘lık gelirsem, geri alamayacağım ve değer kaybedeceğim, ancak benim canavar paramı bulduğumda her gün gidiyor” dedi.

Kriptoparaları tartışan çevrimiçi sohbet odalarına katılan Manhizwa, birkaç ay önce yeni doğan kızı için bitcoin’e 20 dolar yatırdığını söyledi. Şimdi 200 doların üzerinde bir değer. “Şu anda Zimbabwe’de parayı bir bankaya koyarsam hiçbir şey kalmaz” dedi.

Açık riskler
Küresel olarak, tüm kripto para birimlerinin değeri 170 milyar dolardan fazladır ve en büyük ve en iyi bilinen bitcoin, 2014’ten başka 2011’den bu yana her yıl tüm para birimlerini aştı. Fakat birçok uluslararası yatırımcı hâlâ onu silah tarafından kullanılan opak bir araç olarak görüyor – Karanlık Web’de kaçınılması gereken hırsızlar ve uyuşturucu satıcıları.

Riskler açıktır. Rekor seviyeye ulaştıktan sonra, bitcoin’in uluslararası fiyatı geçtiğimiz hafta 48 saatten daha az bir sürede 1.000 doları aştı. Zimbabwe’de, Golix santralının web sitesinde pazarın bir noktasında, fiyatın 110000 $ ‘ın altına düştüğü, 24 saat içinde yaklaşık% 8 düşüş gösterdiği gösterildi.

Ancak tüm bunlar dollar ile karşılaştırılmalıdır. Into house Golix kriptocurrency analisti Taurai Chinyamakobvu “Birçok kişi uçuk doğasına rağmen, bitoin’e girmeyi daha iyi bir değer deposu olarak görüyor” dedi.

Aynı durum Venezüella gibi mali açıdan sıkıntı çeken diğer ülkelerde de geçerlidir. Para politikasında enflasyonun yükselmesi, dövüş fiyatlarının sert bir şekilde yükselmesi para biriminin aşındırılmasına neden olmuştur.

Zimbabwe’de, bitcoin’in çekiciliği, Mugabe’nin geçen hafta başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa’yı görevden atması sonrasında tahammül edecek gibi görünüyor; karısı Grace’in 93 yaşındaki oğlu için sıraya girmesini öngörüyor.

İlginizi Çekebilir :  Dört Kelime İle Kripto Paralar

Mnangagwa, ekonomiyi yönlendirmek için 2015 yılında Mugabe tarafından görevlendirildi ve Uluslararası Para Fonu gibi dış borç verenlerle yeniden bağlantı kurmaya çalışan eski maliye bakanı Patrick Chinamasa’ya destek verdi.

Dış ödemeler
Bitcoin, Zimbabwe’lere enflasyon muhafazası olarak davranmanın yanı sıra, bankaların Mastercard ve Visa kartlarıyla işlem yapmayı bırakması veya durdurması nedeniyle dış ödemelerde zorluk çekiyor.

Bitcoin ile Zimbabweanlar bankadan döviz talep etme gereğini atlayabilir ve dijital para birimini kabul eden giderek artan sayıda yurtdışı tüccardan mal veya hizmet satın alabilirler.

Resmi yurtdışı işlemlerini onaylayan ve yakıt ve ilaç gibi ihtiyaçları ön plana çıkaran merkez bankası, daha önce, Zimbabwe’nin bekleyen dış ödemelerde 500 milyon dolardan fazla bekleme süresi bulunduğunu belirtti.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account