Singularitynet (AGI) Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Singularitynet, Robot Sophia, AI, Blockchain Robotlar da cüzdana ihtiyaç duyacaklar mı ?

Merhabalar, Bugün sizlere ülkemizde adı fazla duyulmamış, gerek projeleri gerek ekibiyle farklılıklar yaratan bir projeden bahsedeceğim.

Lütfen dikkat: Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Bu yatırım tavsiyesi değil, sadece araştırmamızı sizinle paylaşıyoruz ve yatırım kararlarınızdan sadece siz sorumlusunuz.

Nedir bu Singularitynet ? Singularitynet (AGI) 2017’nin son ayında ICO’su 60 saniyede yaklaşık 33 milyon dolar toplayarak tamamlanan, ekibinin kurucularını Robot Sophia’nın yaratıcılarının oluşturduğu, CEO’su Dr.Ben Goertzel olan Ethereum tabanlı bir kripto paradır.

AGI’nin projesi blockchain teknolojisini kullanarak, yapay zekalar(AI) arasındaki bilgi aktaramında kullanılacak olan kripto para olmak.Biraz fütürist gözükse de Singularitynet takımı yakın gelecekteki AI’ların tek işlevli AI kalıplarından sıyrılıp esnek bir öğrenme yapılarının olacaklarını söylüyorlar. Mesela geleneksel bir yapay zeka sadece santraç oynamaya programlanmış ise, bu işi en iyi şekilde yapmak için gerekecek bütün bilgiler ona verilmiştir. Ancak bu yapay zeka bildiklerinin üzerine hiçbir şey koyamaz, tecrübe ettiği şeyleri dahi öğrenemez. Temelleri eskiye dayansa da yankılarını yeni yeni duyduğumuz öğrenen yapay zekalar ise tek bir amaca yönelik programlanmayıp, biz insanlar gibi esnek bir öğrenme yelpazesine sahip olacaklar.

 

Ben Goertzel’in verdiği örnekle, çok fazla bilinmeyen, altyazılı versiyonu olmayan Rusça bir film izlemek istediniz. Bir AI’dan bu filmi çevirmesini ve altyazı eklemesini istediğiniz zaman AGI devreye girecek ve filmi çeviren ve altyazı ekleyen AI’ya ödemeyi bu şekilde yapacaksınız. Başka bir örnek verecek olursak, diyelim ki siz bir yapay zeka geliştirdiniz ve benim robotumun futbol oynamayı öğrenmesi gerek. Bunun için sizin geliştirdiğiniz yapay zekadan, futbol oynarken hangi algoritmaları nasıl bir sistemle kullanacağını öğrenip size bunun için AGI ile ödeme yapacak ve yapay zeka geliştiricileri de bu pastadan bir dilim almış olacaklar. Yapay zekalar için büyük bir data havuzu veya data borsası kurulmuş olacak. Özetle; devamlı öğrenen ve birbirleri arasında bilgi aktarımına ihtiyaç duyacak olan yapay zekalar için geliştirilmiş decentralised bir platformdur Singularitynet.

İlginizi Çekebilir :  New York Borsası'nın Sahibi Bitcoin Piyasalarına Giriyor

 

Biraz da paradan konuşalım

ICO satış fiyatı 0.10$ olarak piyasaya sürülmüş ve tokenlerinin %50 si presale da dahil olmak üzere satılmıştır. Fiyatı son iki aydır 0.000018 – 0.000028 bandında gidip gelmekte. Hacmi ise yaklaşık 70 milyon dolardır. Dolaşımdaki hacminin %82 si Kucoin’de işlem görmektedir.

ICO’su bu kadar ilgi gören bu tokenin fiyatlanamamasının en büyük sebebi ise ne kadar robot Sophia ile devamlı reklam yapsalar da büyük bir borsaya girmemiş olmasıdır. Son günlerde yayınlanan oyuncu Will Smith ile robot Sophia’nın videosunda da araya Singularitynet reklamını sıkıştırmışlar. Kullanım alanları günümüzde hiçe yakın olsa da robotlar konusunda başı çeken firmalardan birisi olan Hanson Robotics destekli bu projenin gelecek vadettiğini söyleyebiliriz.

 

singulariynet-team

Lütfen dikkat: Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın. Bu yatırım tavsiyesi değil, sadece araştırmamızı sizinle paylaşıyoruz ve yatırım kararlarınızdan sadece siz sorumlusunuz.

Alperen Kırma ya teşekkürler..

Web sitesi :

Whitepaper:

Mert Sözer Twitter :

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla