Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

Sberbank’tan Blockchain Yatırımı

Rusya’nın varlık itibarı ile en büyük bankası olan Sberbank, blockchain projeleri geliştirmek ve test etmek için pilot blockchain laboratuvarı açtı.

Yeni kurulan blockchain laboratuvarı, Sberbank Group şirketlerinin faaliyetlerini geliştirmek üzere, yeni kurulan, iş geliştirme hedefli kuruluşlar, topluluklar ve ittifaklarla işbirliği yapmaya odaklanacak.

Sberbank kıdemli başkan yardımcısı Igor Bulantsev’in açıklamalarından bir bölüm;

“Blockchain, bankanın ve müşterilerimizin klasik faaliyetlerinin yanı sıra mali piyasa ile ilgili birçok iş alanını önemli ölçüde yeniden şekillendirebilir… Blockchain’in, piyasa katılımcılarının daha verimli bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacağının farkında olmak önemlidir.”

Sberbank’ın, hali hazırda, belgelerin şifreli değişimi için 20 Blockchain tabanlı pilot projeyi geliştirmek üzere federal bir ajans ile çalışmaya başladığı öne sürüldü.

Sberbank, özellikle dünyanın en büyük açık kaynak kodlu zincir konsorsiyumlarından birinin de üyesidir. New York merkezli R3 liderliğindeki bankacılık bloğu konsorsiyumuna girmek üzere yapılan başarısız bir hamlenin ardından, Rus bankası, Eylül 2016’da, sektörler arası Hyperledger Blockchain projesine üye oldu. Sberbank, bir yıl sonra Enterprise Ethereum Alliance’a (EEA) üyeliğini ilan etti ve açık kaynaklı Ethereum teknolojisine dayalı kurumsal çözümler geliştirmek için çalışma grubuna katılan ilk Rus finans kuruluşu oldu. Sberbank ayrıca, Rusya merkez bankası tarafından, bankalararası işlemleri test etmek üzere görevlendirilen bir Ethereum Blockchain prototipi olan ‘Masterchain’ in seçkin katılımcı ve geliştiricilerinin arasındadır.

Sberbank’ın, kendi Blockchain laboratuvarını geliştirme sebebinin, Blockchain teknolojisinin, 2019 senesi itibari ile tüm ticari alanlarda kullanılacak olması öngörüsünden kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Büyük bankaların ve yatırım danışmanlık firmalarının, Blockchain teknolojisini sistemlerini entegre etme çalışmalarını, kripto para dünyasına duyulan güven olarak tanımlıyoruz. Zira geleceği şekillendirecek bu teknolojinin üzerine gidilmesi sebebini de tüm bu konulara bağlamaktayız.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı