Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

İran Kripto Paraları Yasakladı !

Kara paranın aklanmasıyla ilgili endişeleri dile getiren İran Merkez Bankası (CBI), ülkenin bankalarının kripto firmalarına hizmet sunmasını ve vatandaşların kripto paraları kullanmasın yasakladı.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) Pazar günü bildirdiğine göre, CBI’nın kara para aklama ve İran’da sermaye uçuşuyla mücadele konusundaki üst komitesi, bankaların ve finans kurumlarının kripto para alım satımına, alım satımına ya da tanıtımına olanak tanıyan bir yasaklama kararı çıkardı.

CBI, genelgenin içinde, kara para aklama, terörizmi desteklemeyi ve İran’ın resmi haber ajansı olan devlete ait IRNA’nın suç işleyenleri arasındaki meblağı değiştirme seçeneğine sahip olduğunu da belirtti.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, genelgeden alıntı:

Bankalar ve kredi kurumları ve döviz kurları, bu para birimlerini satma veya satın alma işlemlerinden kaçınmalı veya bunları teşvik etmek için herhangi bir önlem almalıdır.

Kripto para birimleri yasağı geniş çaplı reformlar sırasında geldi. Merkez bankası, aynı zamanda, bir İran vatandaşı tarafından 10.000 € ‘ya (12.250 $) kadar nakit olarak ödenecek para miktarını da sınırlandırmıştır.

Alınan önlemler, ABD’nin önderliğindeki sınırlayıcı mali yaptırımların olası bir geri dönüşünün korkusuyla bu ayın başlarında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Küresel ödemelerden sonra İran’ın bankacılık kesintisi yaşandı SWIFT, ABD’nin eski başkanı Obama’nın 2016 yılında Tahran’daki yaptırımları kaldırmasına kadar dört yıl süren bir ablukada ülkenin bankalarını 2012’deki ağından men etti.

12 Mayıs’ta ABD başkanı Donald Trump, İran’ın yaptırımları konusunda cumhurbaşkanlığı feragati imzalamak veya ABD’yi Obama dönemi nükleer anlaşmasından resmen çekilmek için bir son tarih belirledi.

Bu arada İran, Venezüella’nın kendi petrol destekli “Petro” gibi ekonomik yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak, kendi blok zincirine dayalı, devlet tarafından çıkarılmış kripto para birliğinin gelişimini aktif olarak araştırıyor.

Reklam ve İletişim İçin btcanaliz@gmail.com adresine mail atabilirsiniz

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz..

Facebook: facebook.com/Btcanalizleri/

Twitter:twitter.com/btcanalizBTC

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Kapalı