Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

Blockchain Afrika’yı Nasıl Dönüştürüyor ?

Bitcoin’in arkasındaki teknoloji, Afrika’nın sorunlarının çoğuna çözüm sağlayabilecek teknolojidir.

Ocak ayında, Afrika’nın Bitcoin’i küresel bir rezerv para birimi olarak uygulamaya koyma konusunu nasıl yönlendirebileceğini değinmiştik. Birçok Afrika ülkesinin rezerv para birimi için ABD dolarına tamamen bağımlı olması, Bitcoin’in bir rezerv para birimi olarak benimsenmesi şansını doğurmaktadır.Bu kolay bir iş ya da bir gecede uygulanabilecek bir şey olmayabilir. Bununla birlikte, Sudan, Kenya ve Güney Afrika gibi Afrika ülkelerindeki Bitcoin’in popülaritesi ve yükselişi giderek artmaktadır.

Daha geniş bir seviyede, blockchain’in arkasındaki teknoloji, Afrika’nın birçok sorununa çözüm sağlayabilecek olan şeydir. Yolsuzluktan arazi kayıtlarına enflasyondan istihdama kadar, blockchain Afrika’nın sosyal ve politik sorunlarının her birine çözüm sağlayabilir.

1-Seçimler

Merkezi olmayan ve şeffaf olan blockchain teknolojisi, yozlaşmış siyasi ve oy verme sistemleriyle mücadelede yararlıdır. Sierra Leone’deki son seçimler, oylama sistemlerinde kullanılmak üzere test edilen teknolojinin kanıtlarını taşıyor.

2-Arazi Kayıtları

Gana’da Bitland adında bir proje, 2016 yılından bu yana kendi blok zincirini kullanarak arazi anlaşmazlıklarının çözümüne yardımcı oluyor. Bitland ağı arazi tescillerini saklamakta ve vatandaşların toprak başlıklarını üçüncü bir tarafça silinemeyecek veya değiştirilemeyecek şekilde kaydetmelerine izin vererek bölgedeki yasadışı yer değiştirme ve yolsuzluğu azaltmayı amaçlamaktadır.

3-Enflasyon

Blockchain’in en popüler teklifi olan Bitcoin, Zimbabve vatandaşlarına, değerlerinin bozulmadan tasarruflarını korumaya yönelik bir yol sunarak enflasyonla mücadele etmelerine yardımcı oluyor. Üstelik, Kenya’daki teknoloji meraklısı kullanıcılar artık fonlarını güvende tutmak için kripto cüzdanlarını kullanıyor.

4-Yeni istihdam fırsatları

Kripto para madenciliğinin ortaya çıkması, Afrika’da yeni işler ve yeni gelir kaynakları açma potansiyeline sahiptir.. Fas, Burkina Faso, Güney Afrika, Uganda ve Kenya gibi büyük ölçekli güneş santrallerinin tamamlanmasına ulaşan ülkeler ile kıta, elektrik arzını bir sorun olarak görmemelidir. Aslında, Afrika, büyük ölçekli kripto madenciliği nedeniyle ortaya çıkabilecek herhangi bir potansiyel enerji sorununu önlerken, bu ek güç kaynağının blokaj kullanım durumlarına karşı iyi bir payını kullanabilir. Dahası, kaynak paylaşım modelleri yerel yönetimlere ve Afrika kripto madenciliği topluluğuna yardımcı olabilir. Nispeten ucuz elektrik maliyeti Afrika’da teknoloji meraklısı olanlar için yeni (kripto madenciliği) iş ve gelir fırsatları yaratıyor.BTC

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı