Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
AnalizlerHaberler

Ripple Neden Ani Düşüş Yaşadı ?

 

Ripple (XRP) sahipleri 8 Ocak tarihinde Türkiye saatiyle sabah 8 civarında,  kripto paralarla ilgili her türlü veriyi bulabileceğiniz bir web sitesi olan CoinMarketCap’te fiyatının %30’luk bir kayıp yaşadığını gördü. Fiyatının dışında Ripple’ın pazar payından 20 Milyar dolarlık bir kayıp yaşandı.

 

Anlık olarak görülen bu fiyat farkının sebebi ise CoinMarketCap sitesinin, ortalama Ripple fiyatının çok üzerinde fiyatlarla işlem yapan Kore borsalarını hesaba katmamasıydı. CoinMarketCap bu işlemi herhangi bir açıklama yapmadan gerçekleştirdiği için yatırımcılar site üzerinde gördüğü fiyattan işlem yaptı ve panik satışı yapan yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı.

 

CoinMarketCap sitesinin Kore borsalarını ortalamadan çıkarmasından sonra Ripple’ın pazar payı 123 Milyar Dolar seviyesinden 103 Milyar Dolar’a, fiyatı ise 3.19 Dolar seviyesinden 2.67 Dolar’a kadar düşüş yaşadı.

 

Ripple’ın kriptografi uzmanı David Schwartz Twitter’dan yaptığı paylaşımda CoinMarketCap sitesini eleştirerek, eğer Kore borsalarının ortalamadan çıkarılma işlemi yapılacaksa bunun önceden kullanıcılara duyurulması gerektiğini söyledi.

 

CoinMarketCap Kore borsalarını (Bithumb, Coinone, Korbit) ortalama hesabından çıkardığında Ripple fiyatı 3.85 Dolar civarında işlem görmekteydi. Şuan ise CoinMarketCap üzerinde fiyat hala Kore borsaları hariç tutularak hesaplanmaktadır. Web sitesi hesaplama konusunda Kore borsalarını dışarıda tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

CoinMarketCap gelen tepkiler üzerine, Twitter üzerinde bir açıklama yaptı ve açıklamada Kore borsalarını çıkarma gerekçelerini ortalama fiyatı daha iyi hesaplayabilmek ve kullanıcılara daha iyi veri sağlamak için yaptıklarını savundu.

 

Kore borsalarında kripto paraların değerlerinin ortalamanın üzerinde olmasının sebebi ise, Güney Kore devletinin kripto paralar için vergilendirme uygulamayı planlamasından kaynaklı olduğu düşünülüyor.

 

Sonuç olarak CoinMarketCap sitesinin herhangi bir duyuru yapmadan gerçekleştirdiği bu işlem bir çok yatırımcıya para kaybı yaşattı. Bunun üzerine CoinMarketCap sitesini bir çok kullanıcı sert bir şekilde eleştirdi. Belirli bir siteye bağlı kalmamak ve farklı kaynaklardan piyasayı takip etmek her zaman daha faydalı olacaktır. Bundan dolayı CoinMarketCap benzeri Coinranking ya da Live Coin Watch sitelerini de kullanabilirsiniz.BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı