Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
AnalizlerHaber

Kripto Paraların Tarihi Nereye Dayanıyor?

Günümüz dünya ekonomisini özellikle son 2 yılda hızla etkileyen ve değiştiren kripto para birimlerinin tarihi sizce ne zamana dayanıyordur? Popüler olmaya başladığı birkaç sene önceye mi dersiniz. Hiç sanmıyoruz. Her bir popüler digital para biriminin farklı ve ilgi çekici tarihçeleri vardır. Eminiz ki digital para birimlerinin bu tarihçelerini öğrendikçe sizin de şaşkınlığınız artacak. Bu nedenle bu yazıda belli başlı digital para birimlerinin tarihçesini inceliyoruz. Haydi başlayalım…

BITCOIN

Kripto para borsasının en güçlü ve en meşhur digital para birimi olan Bitcoin’in ortaya çıkışı 2009 yılına dayanıyor. Yaklaşık 10 sene önce Japon Satoshi Nakamoto tarafından can bulan Bitcoin aynı zamanda ilk digital para birimi olma özelliğini de taşır. İlk fiyatı sadece 0.0001 dolar olan Bitcoin, günümüzde yatırımcısına inanılmaz paralar kazandırmaktadır.

 

ETHEREUM

 

Kripto para birimleri arasında en güçlü ikinci birim olarak hayatına devam eden Ethereum, Bitcoin’e nazaran daha kısa bir geçmişe sahip. Yıllar 2015’i gösterdiğinde 2,83 dolarlık birim fiyatıyla digital para borsasına giren Ethereum, kripto para borsasında ciddi bir artış göstermeye ve popülaritesini korumaya devam etmektedir.

 

LITECOIN

 

Ethereum’dan daha eski Bitcoin’den ise daha yeni bir para birimi olan Litecoin’in digital para borsalarına ilk adım atışı 2013 yılına dayanıyor. Tıpkı Ethereum gibi Litecoin’de borsaya girdiği ilk günden bu yana oldukça büyük bir maddi ivme yakaladı ve birim fiyatını 4.83 dolardan 700 dolar civarlarına kadar çıkarmayı başardı.

 

RIPPLE

 

Bir başka meşhur kripto para birimi olan Ripple ya da kısaltılmış adıyla XRP, digital para borsasına tıpkı Litecoin gibi 2013 yılında giriş yaptı. 0.0058 dolar gibi inanılmaz derecede değersiz bir birim fiyatıyla digital para para borsalarına giren Ripple, bu değeri 0.71 dolara çıkararak yatırımcısına oldukça çok kazanç getiren coinlerden birisi oldu.

MONERO

 

Monero isimli kripto para biriminin ciddi borsalara ayak bastığı ilk yıl 2014 yılıdır. O yılda 1.41 dolarlık birim fiyatıyla kripto para borsasına giren Monero, geçen yıllar içerisinde birçok digital para birimi gibi değerine değer kattı ve birim fiyatını 200 doların üzerine çıkarmayı başardı.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı