Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

IMF Kripto Paralar Hakkındaki Raporunu Yayımladı

IMF (Uluslararası Para Fonu) geçtiğimiz günlerde dijital ortamda küresel para politikası konusunda bir rapor yayınladı. Buna göre, kripto paralar bir gün merkez bankası  olan talebi azaltabilir.

Bir dizi IMF araştırmacısının yürüttüğü konu üzerine yapılan çalışmalar şöyle:

“Kripto paraların nihayetinde bazı bölgelerde veya özel e-ticaret ağlarında daha geniş çapta benimsenen ve daha çok para işlevlerini yerine getirme olasılığını göz ardı edemeyiz.”

IMF, “Kripto Paralar Merkez Bankalarına Olan Talep Azalabilir “

Çalışmada, küresel mali kriz hakkında ve dünyanın bazı bölgelerinde şüpheciliğin nasıl arttığı anlatılmaktadır. Rapora göre, kripto paralar gelecekte küresel para politikalarını etkileyebilir. Ayrıca, dünyanın birçok yerinde kripto para birimlerinin fiat para biriminin yerini alacağı ‘ödeme kaydı’ hakkında da konuşuyor. IMF raporu daha da açıklıyor:

“Ekonomistler paranın kökenlerini tartışmaya devam ediyor ve parasal sistemlerin tarih boyunca emtia ve kredi parası arasında neden değiştiği görülüyor. Kripto paraların aslında dijital çağda emtia parası için daha önemli bir role yol açıyorsa, merkez bankası para talebi azalacaktır. ”

Emptia:Ticarete konu olan altın, gümüş, petrol, doğal gaz, bakır, pamuk, mısır, buğday, şeker, kahve gibi malların tümüne verilen addır. 

IMF raporu ayrıca merkez bankalarının buna rekabetçi baskı ile nasıl cevap vermesi gerektiğini ve standart hesap birimi olarak kripto para birimlerini sağlamlaştırmasını da açıklıyor. Raporda, kripto para birimlerinin çoğunlukla volatiliteleri nedeniyle standart bir hesap birimi haline gelmesi ihtimali zor olarak düşünülüyor. Merkez bankalarının dijital çağda ilgili kalmak isterlerse halkın güvenini kazanmaya odaklanmaları gerektiğini söylemeye devam ediyor. IMF, kendi dijital paralarını da başlatmayı seçebileceklerini söylüyor.

Raporda, bankaların daha istikrarlı kripto para birimleri arayarak ve aynı şeyi kamuya sunarak, konuyla ilgili olmaya devam edebilecekleri sonucuna varıldığı belirtilmiş.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı