Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İncelemeler

Hangi Bitcoin Cüzdanını Seçmeliyim ?

Bitcoin Cüzdanı Seçim Rehberi

Bitcoin, son zamanlarda gelecekte de devam etmesi beklenen önemli bir artış yaşıyor. Bu artış, doğal olarak sisteme kötü niyetli hackerların istenmeyen ilgisini yöneltmiş durumda. Yatırımcılar, bir sabah kalktıklarında bütün bitcoinlerinin gitmesini istemediklerinden olacak ki bitcoin cüzdanlarına olan ilgi gittikçe artıyor. Peki nasıl bir bitcoin cüzdanı almalısınız? Buyurun cevabı.

Cüzdanın İtibarı

Cüzdan seçerken fiyattan ve özelliklerden bile önce bakmanız gereken bir şey varsa o da cüzdanın isminin duyulup duyulmamasıdır, saygınlığıdır. Bu saygınlığı ölçmek için de bitcoin ile ilgili forumlarda gezinerek insanların alacağınız cüzdana ne kadar güven duyduğunu görmeniz yeterli olacaktır.  Araştırdığınız cüzdanla ilgili bir bilgi yoksa da o cüzdanla ilgili soruyu siz sorun, belki bir cevap alabilirsiniz.

Cüzdanın Güvenli Olduğuna Emin Olun

Cüzdanınızı internet üzerinden kullanacaksanız, siteniz kesinlikle HTTPS güvenli protokolü kullanmalıdır. Eğer HTTP kullanıyorsa sitenin bilgisayarınızı bile risk altına sokabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak o siteden derhal çıkmalısınız. Hazır güvenlik demişken şu sürekli gördüğünüz 2FA’yı yani iki faktörlü kimlik doğrulamayı da hafife almamalısınız. Yoksa biri gelip hesabınızı çalar, ruhunuz bile duymaz, demedi demeyin.

Bunlara ek olarak, cüzdanın girişlerini kontrol edip tamamen güvenli olduğuna emin olun. Unutmayın, bunlar kararınızı vermeden önce üzerinde durmanız gereken son birkaç güvenlik önlemi.

Cüzdanınız Size Özel Anahtarınızı Veriyor Mu?

Bir bitcoin cüzdanı kullanacaksanız bu cüzdan size private keyinizi (özel anahtar) vermeli. Sonuçta bu özel anahtar sizde yoksa teknik olarak bitcoinler size değil, özel anahtara sahip olan kişiye ait olmuş oluyor. İyi bir bitcoin cüzdanı, bitcoinlerinizin adresini her istediğinizde değiştirmenizi sağlayacak olan özel anahtarınızı size vermelidir.

Çoklu İmza Seçeneği

İyi bir cüzdanda olmazsa olmazlardan biri de çoklu imza (multisig, multi-signature) seçeneğidir. Kötü niyetli insanları cüzdanlardan uzak tutmak için iyi yöntemlerden olan çoklu imzayı en basite indirgeyerek bir işlemin birden fazla zümre tarafından onaylanmadıkça gerçekleştirilememesi olarak açıklayabiliriz. Bir hacker düşünün, sizin onaylama detaylarınızı ele geçirse bile işlemi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağı diğerlerini bulmak için zaman harcaması çok da yüksek bir ihtimal değil gibi ha?

Kullanacağınız Cüzdan Topluma Açık Olmalıdır

Teknolojiden fazla anlamıyorsanız, bitcoin cüzdanları hakkında tartışılan forumları takip etmeniz gerekecektir. Böylece alacağınız cüzdanın ne kadar açık olduğunu anlayabilrsiniz. Bu açıklık, sağlayıcının ürünü kullananlara kullandıkları cüzdanın güvenliğini gösterir. Örneğin, sağlayıcılar kaynak kodunun ne sıklıkla güncellendiği konusunda kullanıcılarına açık olmalıdır ve buna ek olarak kodu topluma açık olarak sunarak kendisinin açıklara karşı dikkatle incelenmesini sağlamalılar.

Gizlilik Seviyesi

İnsanların bitcoin kullanmasının bir sebebi de sunulan gizliliktir. İyi bir bitcoin cüzdanı, sizden olabildiği kadar az sayıda kayıt bilgisi istemelidir. Fazlaca bilgi isteyen bir cüzdan sizden alabildiği kadar bilgiyi almak istiyordur, pek de kaliteli olduğu söylenemez.

 

Yazımızda bir Bitcoin cüzdanı alırken dikkat etmeniz gereken maddeleri yüzeysel olarak inceledik. Bir Bitcoin cüzdanının gerçekten gerekli olduğunu düşünüyor musunuz? Peki ya borsaların bitcoinlerinizi saklamak için güvenli yerler olduklarına inanıyor musunuz? Yorum olarak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın..

 BTC

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı