Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İncelemeler

ETHEREUM NASIL ÜRETİLİR?

Ethereum şuan günümüzde GPU’larla yani ekran kartlarıyla üretilmektedir. Bunada mining denmektedir, zaten başka bir yazımda sizlere mining hakkında ayrıntılı bir yazı yazıcam, fakat şuan kısaca bahsetmek gerekirse Ethereum merkezi olmadığı için dağıtık bir yapıda olduğu için bir siteme ihtiyaç duymaktadır burada da bu sistemi gönüllüler tarafından yürütülmektedir gönüllüler kendi sistemlerini havuza sunarak buradan hem belli bir miktar komisyon alıyorlar hem de sitemin işlemesine  yardım ediyorlar.

Ethereum’da hangi uygulamalar geliştirildi?

Ethereum, teknik altyapısı olmayan insanlar için bile merkezi olmayan uygulamalar dünyasını açma potansiyeline sahiptir. Eğer bu olursa, Blockchain teknolojisinin kitlesel evlat edinmeye daha da yaklaşmasını sağlayacak devrim niteliğinde bir sıçrama olabilir. Şu anda ağa, kullanıcı dostu bir arayüz ve Ether’in saklanması ve ticareti için dijital bir cüzdan sunan doğal Mist tarayıcısı üzerinden kolayca erişilebilir. En önemlisi, kullanıcılar akıllı sözleşmeler yazabilir, yönetebilir ve dağıtabilir. Alternatif olarak, Ethereum ağına Google Chrome ve Firefox için bir MetaMask uzantısı üzerinden erişilebilir.

Ethereum platformu, şu anda sigorta, finans, emlak vb. Gibi merkezi kontrollere bağlı olan yüzlerce sanayiyi derinden kesintiye uğratma potansiyeline sahiptir. Şu anda, platform çok çeşitli hizmetler ve endüstriler için merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanılıyor. Aşağıda en dikkat çekici olanlardan bazıları yer almaktadır.

 

  1. Gnosis – Kullanıcıların hava koşullarından seçim sonuçlarına kadar her konuda oy kullanabilmelerini sağlayan merkezi olmayan bir tahmin pazarı.
  2. EtherTweet – Bu uygulama, tamamen sansürsüz bir iletişim platformuyla kullanıcılara işlevselliğini Twitter’dan alır.
  3. Etiyopya – Minecraft’a çok benziyor, ancak tamamen Ethereum Blockchain tabanlı bir oyun.
  4. Weifund – Akıllı sözleşmeleri uygulayan kitle fonlaması kampanyaları için açık bir platform.
  5. Uport – Kullanıcılara, doğrulama yapmalarını, şifreler olmadan giriş yapabilmelerini, işlemleri dijital olarak imzalatabilmelerini ve Ethereum uygulamalarıyla etkileşimde bulunabilmelerini sağlayan kendi kendine yeten bir kimlik sağlar.
  6. Kanıt – Proje, tüketicilerin satın almalarında bilinçli kararlar almaları için açık ve erişilebilir bir bilgi çerçevesi oluşturmayı amaçlıyor. Bu, ürünlerin kökenlerini ve geçmişlerini takip ederek yapılır.
  7. Augur – Doğru tahminleri ödüllendiren açık kaynaklı bir tahmin ve tahmin pazarı.
  8. Alice – Blockchain teknolojisi ile sosyal finansmana ve sadaka şeffaflık getirmeyi amaçlayan bir platform.
  9. Bitnasyon – Dünyanın İlk Sanal Ulus, Blockchain yetkisi. Sigorta, eğitim, kimlik kartları, büyükelçiler ve mülteciler ve daha birçokları için olanlar dahil olmak üzere diplomasi programları gibi geleneksel bir ülke ile aynı işlevlerin çoğunu içerir.
  • Ethlance – Diğer para birimlerinden ziyade Ether için iş değişimi yapan serbest bir platform.

ÖZET

Özetlemek gerekirse ethereum akıllı sözleşmeler yapan ve blockchain kullanan bir proje ve şuan için piyasanın düşüş bandında seyretmesi ethereum’uda çok fazla etkiledi  ancak ethereum’a ve Vitalik Buterein’e inanan insanlar hala ethereum almaya ve ellerinde tutmaya devam ediyor bende ethereum’un önümüzdeki 2-3 ay içereisinde 3x yapıcağını düşünüyorum tabi bunu dediğimde mutlak şunuda eklemeliyim bunlar asla yatırım tavsiyesi değildir 🙂

 

Ethereum’un sitesine : https://www.ethereum.org/

Vitalik Buterin Twitter hesabına burdan: https://twitter.com/vitalikbuterin

Ethereum mining pool: https://ethermine.org/

CoinMarketCap: https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

Şuan değeri 382.08$ market Cap ise 37.699.927.732$.

TEŞEKKÜRLER

Bu yazımı çevirmemde bana yardımcı olan Mert Öbek’e ve bana Mining konusunda yardımcı olan İstanbul Mining Center’a teşekkür ederim.

İG: istanbulminingcenter

İG:meratad

ÖZGÜR ÜNAL

Twitter:ozgurunalsBTC

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı