Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Haberler

Diyanet İşlerinden Bitcoin Yorumu

Son zamanlarda popülerliği hızla artan kripto paralar ile ilgili Diyanet İşler Başkanlığından bu soruya ilişkin cevap geldi.

Verilen cevapta şu ifadeler yer alıyor..

Para,devlete bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan,üzerinden rakamsal değeri yazılı,kağıt ya da metal nesnedir.Sanal para ise,arkasında herhangi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değer sahip olmalıdır.Sanal paralar,her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması,arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez.Ayrıca değer kazanıp kaybetme husunda spekülasyona açık olmaları,daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımı yapımı yapmak şu aşamada dinen uygun değildir

Haberin fotoğrafı

 

 BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı