Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Analizler

Bulut Madencilik Mi Karlı ? Yoksa Madencilik Donanımı Mı?

Bitcoin madenciliğine başlamak birçok kişi için zor bir süreç olabilir Ayrıca, bitcoin madenciliği donanımı binlerce hatta onbinlerce dolara mal olabilir. Tüm bu zorluklarla birlikte kripto paralarda kazanç elde etmek için alternatif yollara bakmak iyi bir fikir olabilir, ama bulut madenciliği uzun vadede yasal, daha karlı bir seçenek midir ? Bu makalede, bu iki olası seçeneği karşılaştıracağız, böylece daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Bitcoin Madencilik Donanımının Maliyetleri

Bu yazıda ele alındığı gibi, bitcoin madenciliği donanımı genellikle madenciler tarafında önemli bir finansal taahhüt gerektirir. İlk olarak, madencilik makinelerinin maliyetinin ne kadar olduğunu düşünmek önemlidir. Bu sadece hedeflediğiniz kripto para birimine değil, aynı zamanda madencilik işleminizin ne kadar geniş ve güçlü olmasına da bağlıdır.

İlk olarak, donanım maliyetlerini düşünelim. Örneğin, BTC kazmak istiyorsanız, büyük olasılıkla bir ASIC madencilik ekipmanına ihtiyacınız olacaktır. Bunlar genellikle GPU ve CPU madencilik makinelerine kıyasla çok daha pahalıdır. Daha hızlı karışma oranlarına sahip olma potansiyeline rağmen, ASIC madencilik cihazları çoğu kez yeniden tasarlanamadıkları için incelemeye tabi tutuluyor. Kripto para birimi projelerinin algoritmalarında değişiklik yapması durumunda, ASIC madencilerinin yeni ekipman satın almaları gerektiği anlamına gelir. Bu, gelirleri kolayca ortadan kaldırabilecek ve net yatırım kayıplarına yol açabilecek bazı önemli maliyetlere yol açabilir.

Bir madencilik teçhizatına sahip olmak, gerçekten kazançlı olup olmadığınızı görmek için iyi bir ilk adım olabilirken, birçok kişi bir çarpan etkisine sahip olmak için daha fazla cihaz ile işe başlar. Bununla birlikte, artan fiyatlarda bile, her bir ek teçhizatın ilk yatırımınızı geri almak için alacağı ay sayısına ekleyeceği için, birden fazla cihaz ile başlayarak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Elbette, elektrik faturası maliyetleri gibi diğer faktörler de dikkate alınmalıdır. Bunlar coğrafi bölgelere göre değişmektedir.

bitcoin-madenci

Bulut Madenciliğinin Maliyetleri

Donanım madenciliğine kıyasla, bulut madenciliğinin maliyeti hesaplanması çok daha kolaydır. Çoğu şirket, kripto para birimine göre Genesis Madenciliği ve HashFlare gibi popüler sitelerde görülen karma hız hızlarına göre belirlenen aylık abonelik modeliyle çalışır.

Genesis Madencilik ile ETH madencilik 2 yıllık sözleşmeler için fiyatlar şu anda 360 MH / s’de 40 MH / s ile 12.960 $ arasında değişmektedir.

HashFlare, 100 KH / s başına 1,80 $ karşılığında 1 yıllık ETH madenciliği sözleşmeleri sunmaktadır.

İncelemeleri okuduğunuzdan ve herhangi bir bulut madenciliği hizmetindeki tahmini ROI’yi kontrol ettiğinizden emin olun. Gerçek şu ki, son derece düşük kârlılığa sahip ve hatta bazı dolandırıcılığı olan bazı hizmetler var. Neyse ki, potansiyel bulut madenciliği dolandırıcılıklarını belirlemek için en iyi yollarla birkaç rehber var.

(ROI:Return on Investment (ROI) yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir. Temelde ROI bir yatırımın size ne kadar getiri sağladığını yani verimliliğini ve bu yatırımın sürdürülmesi gerekip gerekmediğini gösterir.)

Donanım Madenciliği ROI

Donanım madenciliği ekipmanı veya bulut madenciliğinde yatırımların ne kadar süreceğini kesin olarak söyleyebilmenin bir yolu olmasa da, tahmin edilen zaman dilimleri üzerinde araştırma yapmak hala çok önemlidir. Çoğu madencilere göre, 3 ila 6 ay içinde kârlı olmayı beklemek zor. Gerçi, çoğu için 10-15 ay gerçekçi. Bir çok şey kripto fiyatlarına, elektrik maliyetlerine ve kullandığınız maden teçhizatına bağlıdır.

 

Bulut Madenciliği  ROI

Reddit forumlarından, yorumlardan ve ROI hesaplayıcılarından alınan bilgilere dayanarak, bulut madenciliğinin bu kadar popüler ya da kârlı olmadığını görmek oldukça açıktır. Örneğin, 30 Mayıs 2018 itibariyle, HashFlare Scrypt ve SHA-256, Coinstaker’ın bu hesaplayıcısına göre şu anda BTC üzerinde ROI’ye ulaşmak için 3,828 ve 3,983 gün (veya 10 yıldan biraz fazla) almaktadır. ETH için Genesis Madencilik, 25,992 gün (70+ yıl) alarak daha da kötü bir ROI’ye sahip.

Bunu bitcoin madenciliği donanımını kullanarak karşılaştırırsanız ve seçim biraz daha açık olacaktır.Elbette donanım madenciliği ile düşünmek için elektrik faturaları gibi maliyetler vardır, ancak enerji tüketiminin çok ucuz olduğu ve donanım madenciliğinin yasal olduğu dünya çapında birçok yer vardır; bu, ayı pazarlarında bile bulut madenciliğinden açıkça daha karlı bir seçenek haline gelir.

Sonuç

Yüksek ön maliyetleri rağmen, genel fikir birliği bitcoin madenciliği donanımının bulut madenciliğinden çok daha karlı kalmasıdır. Muhtemelen bulut madenciliğinin en büyük yararı, kullanım kolaylığıdır çünkü zorlu donanım kurulumu gerektirmez ve potansiyel olarak öngörülemeyen elektrik maliyetlerini önler. Ancak, kripto para topluluğunun çoğunda, bir donanım madenciliği işlemini başlatamazsanız, muhtemelen bulut madenciliği rotasına gitmekten ziyade ticaret yoluyla kar elde etmenin en iyi yolu olacağını kabul edersiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı