Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
AnalizlerHaberler

Bitcoin’de Hacim Nereye Gitti?

Son dönemde moral bozuk. Geçmiş piyasa verileri ışığında boğa sezonun daha süreceği beklenirken birden ibre aşağı döndü. Bir süredir hacmin düştüğü, paranın Bitcoin’den çekildiği konuşuluyor. Finans piyasaları kendi içinde karmaşık olduğu için bazı olayları grafiklerin yardımcılığında anlamak en güzeli. Hacim nereye gitti? Hatta tersinden soralım soruyu: Hacim düştü mü?

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Eskiler bu sözü çok söylerlerdi. Oysa günümüzde daha fazla söylenmesi gerekiyor. Sözün anlamı insan hafızasının sakatlığı, unutmasıdır. İnsanoğlu hangi konuda olursa olsun bir konuyu değerlendirirken son olaylara daha fazla ağırlık verir. Ve son olaylar üzerinden geçmişe giderek, geçmişi değiştirir. Son dönemde bitcoinin hacmi ile ilgili olanlar içinde aynısını söyleyebiliriz.

Burada birden fazla sorunun olduğu gözüküyor. Öncellikle rakamlara dolar üzerinden bakarak kendimiz bir yanılsama yapıyoruz. 20.000 $ iken aynı adetlerde alış satışın oluşturduğu hacmin dolar karşılığı yüksek iken, 8.000 $ seviyesindeki aynı miktardaki alış satışın oluşturacağı hacmin dolar karşılığı oldukça düşük olacaktır. Biz ne yapıyoruz 20.000 $ seviyelerinde oluşan dolar rakamlarının hacmini arıyoruz. Bulamadığımızda hacim düştü diyoruz. Öncelikle bu yanılsamanın düzeltilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki grafikler www.coinmarketcap.com sitesindeki verilerden hareketle oluşturulmuştur. İlk grafikte 2014 yılından itibaren oluşan hacim ile fiyat karşılaştırılmaktadır. Grafikte görüleceği üzere bitcoin de hacim sürekli artmaktadır.

bitcoin-hacim

 

Aşağıdaki grafikte ise yakın çekim hali (01.06.2017’den bugüne) gözükmektedir. 10 aylık bu süreye bitcoinin alış satış miktarı üzerinden baktığımızda yine hacmin artığı gözükmektedir. Oysa aynı zaman dilimine dolar bazında baktığımızda hacmin oldukça düştüğünü görüyoruz.

bitcoin-grafik

 

Toparlayacak olursak geçmişten bugüne hacim düşmüyor aksine artıyor. Üsteki grafiğe baktığınızda bir şey daha dikkatinizi çekmiştir. Hacimde büyük artışlar genelde düşüşlerde oluşmaktadır. Piyasadaki panik satışları sonrası fiyatların toparladığı gözükmektedir. Şuan için hacimde endişeli bir durum olmadığı gibi 300 günlük ortalama seviyesinde gözükmektedir. Yani karalar bağlamamıza gerek yok.

Sosyal hayatımızda olduğu gibi finans piyasalarında da kendi oluşturduğumuz illüzyonlar olayları anlamamızı zorlaştırmaktadır. Grafikleri kullanarak bu illüzyonları azaltabiliriz. Tabi doğru kullanmadığımızda onlarda bir illüzyona dönebilir.

Bu yazı web sitemiz yazarlarından Nihat Vergili’ye aittir..BTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı