/Vietnam Merkez Bankası, Bitcoin Ödemelerini Yasakladığını Açıkladı

Vietnam Merkez Bankası, Bitcoin Ödemelerini Yasakladığını Açıkladı

Vietnam merkez bankası ödemelerde bitcoin diğer kripto para birimleri kullanımını yasaklamıştır.

30 Ekim tarihli bir bildiriye göre Vietnam Devlet Bankası, kripto para birimlerinin ülkede “yasal bir ödeme aracı” olmadığını ve “ödeme aracı olarak yasal döviz kurunun verilmesi, gerektiğini söyledi”

Gelecek yıldan itibaren, ödemelerdeki kripto para birimlerinin yasadışı kullanımı, 150 milyon (6,600 $) ile 200 milyon (8,800 $) Vietnam dongu (VND) arasında cezalara çarptırılabilecek.

Merkez bankasından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer veriyor:

“1 Ocak 2018’den itibaren yasadışı ödeme araçlarını (bitcoin ve benzeri sanal para birimi dahil) ihraç etme, sağlama ve kullanma eylemi hapis cezasına ve daha ağır cezalara tabi tutulabilir.”

Hamleler, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc’un kışkırtmalı para cezaları için başlattığı yeni yasal çerçevenin bir parçası olarak geliyor. Devlet Bankası, bu süreç tamamlanmış ve çerçeve hükümete sunulmuştur.

Yerel raporlar yasağın zaten yerel kurumlar üzerinde bir etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Haber kaynakları VietnamPlus, geçtiğimiz günlerde öğrencilerin bitcoin ile ders ücreti ödemesine izin vereceğini açıklayan Hanoi’deki FTP Üniversitesinin bu kararı tersine çevirmek zorunda kalabileceğini söyledi. Devlet Bankası temsilcileri, üniversitenin “kanuni ödeme aracı” olarak bitcoin”i kabul etmeye devam etmesi halinde, “mevcut yasa hükümlerine göre bir ihlal eylemi yapıyor ve üniversiteyi uygun yaptırıma tabi tutuyor” diye bildirildi. ”

Merkez bankasının harekete geçmesi muhtemelen yerli kriptokrasi alanındaki birçok kişiye karşı bir şok olacak. Başbakan, çerçevenin Ağustos ayında hazırlanmasını istediğinde, ülkenin gelecek yıl bitcoini bir ödeme şekli olarak resmen tanıyabileceği umutları vardı.

Bununla birlikte, ülke daha önce bitcoin hakkında uyarılar yayınladı ve kredi kurumlarının dijital para hizmetleri sunmasını engelledi.

 

İlginizi Çekebilir :  Market.space Hosting ve İçerik Teslimini Yeniden Oluşturmayı Amaçlıyor