sakarya-universitesi

Sakarya Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin Üniversite internetini kullanarak kripto para madenciliği yaptıkları ortaya çıktı.Yetkililer 3 ay dır süren internet yavaşlığının sebebini öğrencilerin kripto para madenciliği yaparak üniversite internetini ve sunucularını yavaşmasının arkasındaki en büyük sebep olarak görüyorlar.

Sakarya üniversite öğrencileri, ders notlarını ve üniversite öğretmenlerinden gelen elektronik postları(e-mailleri) kontrol ettikleri Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi (sabis) nde 3 aydır yaşanan yavaşlık ve arıza nedeniyle şikâyette bulundu. Yapılan araştırmada, okulun sistemlerinin kurulu olduğu sunucu üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı ortaya çıktı.

Haber Türk Gazetesi muhabiri Ramiz Kaan Oktar’ın haberine göre mevzuyla alakalı yapılan araştırmada, iddiaya göre, üniversitenin tüm sistemlerinin bulunduğu sunucular üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı tespit edildi. Ana sunucunun yanısıra ortak kullanım alanlarında bulunan bilgisayarların da sisteme dahil edilerek kripto para madenciliği yapıldığı öne sürüldü.

Konu İle İlgili Soruşturma Açılacak

Sakarya Üniversitesi yetkilileri mevzuyla alakalı söyleme yapmazken, iddiaların incelendiği ve soruşturma başlatılacağı bilindi. Yaşanan problemle alakalı olarak daha evvel uzaktan eğitim sınavına giren bir hayli talebenin imtihanının yarım kalması sebebiyle imtihanın yinelendiği ve problemin siber hücum olarak değerlendirildiği belirtildi.

Öte yandan Sakarya Üniversitesi’ne bağlı Teknokent’te de bir firmanın uzun müddettir kripto para madenciliği yaptığı ve bu sebeple Teknokent’te bulunan firmalar için hazırlanan aralıksız güç kaynağının arıza yaptığı öne sürüldü.

Kapasite üzerinde güç çekilmesinden dolayı arıza yapan kaynakta parça farklılığı yapıldığı belirtilirken, kripto para madenciliği yapan firma hakkında soruşturma başlatılmadığı gelen bilgiler arasında.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz..
İlginizi Çekebilir :  GÜNEY KORELİ KRİPTO PARA DÜZENLEYİCİSİ EVİNDE ÖLÜ BULUNDU !
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account