turcoin-nedir

Türkiye’nin ilk dijital parası olarak kendilerini lanse eden ‘Turcoin’ ve arkasındaki Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karıştı. Alacaklılar şirketin tesisleri bastı.

Türkiye’de milyarlık bir saadet zinciri daha çöküşü yaşıyor. Çiftlik Bank’ta olduğu gibi yeniden Kıbrıs merkezli kurulan Hipper A.Ş. ile “Türkiye’nin ilk dijital para ünitesini yaşama geçirdik” iddiası ile ortaya çıkan Turcoin kayıplara karıştı. Hipper A.Ş.’nin yüzde 49 oranında ortağı, Turcoin markasının ise sahibi olan Anafis A.Ş. İdare Heyeti Başkanı Sadun Kaya’nın yurtdışına kaçtığı iddia edilirken, alınan bilgilere göre Hipper A.Ş.’nin ortaklarına da ulaşılamıyor.

10 ayda piyasadan 500 milyon TL toplayan Hipper A.Ş. yakın zaman bir zamanda 22 idarecisine de Mercedes armağan etmişti.

KAYBETMEK YOK

Yerli kripto para Turcoin’in yaratıcısı Sadun Kaya, “Benim kripto paramda kaybetmek yok” sloganıyla piyasaya çıkmıştı. O dönemde 25 milyon dolarlık bir minning (kripto para madenciliği) tesisleri olduğunu belirten Kaya, “Biz Turcoin için 30 yıllık bir zaman ayarladık. 1 milyar dolarlık yatırımla başladık” şeklinde konuşmuştu.

ALACAKLILAR KURULUŞU BASTI

Firmanın Kocaeli’nde kurduğu kripto para imal kuruluşlarının da alacaklılar tarafından basıldığı bilindi. Alacaklılar, hakkında soruşturma yürütülen ve sisteme yüklü ölçüde para toplayan Hipper’in değişik lider kadrosu ve idarecilerinde erişemiyor.

Mevzuyla alakalı sosyal medyaya ve savcılıklara şikâyet yağmaya başladı. Firmanın kendisini mağdur ettiğini belirten bir abonenin ifadesi, yurttaşların hangi taahhütlerle aldatıldığını gözler önüne serdi: “62 bin TL tam pakete giriş yaptım. Bugüne kadar kuruş ödeme yapmadılar. Oysa tanıtım reklamlarında ilk bir ayda ödeyecekleri para 22 bin TL idi. Başka Bir Deyişle tehlikenin bir ayda 40 bin TL’ye düşeceğini söylüyorlardı. Şu an banka kredilerimi ödeyemiyorum.”

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin İçin Vergilendirme!

Bitcoin’e Rakip Olarak Çıktı (!)

“Bitcoin’e rakip Turcoin” ismiyle sunulan para biriminin arkasında Anafis ve Hipper isimli işletmeler bulunuyor. Hipper, bin 500 TL’lik yatırıma aylık 250 TL hasılat taahhüt ediliyordu. Senelik hasılat olarak da 2 bin 920-3 bin 285 TL arasında bir hasılat verileceği belirtiliyordu. Bursa, Kocaeli ve Eskişehir’de kaydı çıkan Anafis ve Hipper işletmelerinin çalışanları daha evvel kapanan saadet zinciri sistemi Nilfa ve benzeri şirketlerin personelleri çıkmıştı.

Kaynak:Sabah

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz seviniriz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account