siacoin

Sia, Boston’da VC tarafından finanse edilen bir girişim olan David Vorick ve Nebulous Inc’den Luke Champine tarafından oluşturulan bulut depolama plartformudur.Bunlara Amazon Cloud,Mega,Yandex Disk gibi örneklerde verilebilinir.Sia’yı diğer bulut depolama sistemlerinden ayıran en büyük özelliği blockchain teknolojisinin alt yapısını kullanması aynı bitcoin ve ethereum’da olduğu gibi.Sia’nın bir merkezi yoktur.Sia’nın fikri ilk olarak HackMIT 2013’te tasarlandı. Dünyanın kullanılmayan depolama alanını özgürleştirebilir ve veri için dünya çapında serbest bir pazar haline getirilebilir bir proje olarak ortaya çıktı.

Neden Sia Coin?

Mevcut bulut depolama sağlayıcıları merkezileştirildi. Maliyetleri yükseltildi, veriler genellikle şifrelenmez ve her sağlayıcı genellikle yalnızca birkaç büyük veri merkeziyle çalışır. Buna karşılık Sia, çok daha düşük bir fiyata özel, merkezi olmayan, dağıtılmış bulut depolama alanına izin verir.

Sia’ya yüklenen veri önce şifrelenir daha sonra 100 parçaya bölünür ve daha sonra ise 100 ayrı bilgisayara dağıtılır. Bunun sebebi herhangi bir hack,virüs veya sistemsel hatadan dolayı verilerin silinme durumunda diğer parçalar ile bilgileriniz korunmasıdır . Aynı zamanda herhangi bir hack durumunda bilgilerinizin çalınıp öğrenilebilmesi için 100 bilgisayardan 100 parça bilgiyi toplanıp bunların birleştirip en başta yapılan uniq şifreleme işlemin çözülmesi gerekmektedir,buda pek ihtimaller dahilinde değildir dolayısıyla bu özelliği Sia’yı diğer bulut sistemlerinden daha özel bir konumda tutmaktadır. Bu, herhangi bir arıza noktasını ortadan kaldırır ve diğer bulut depolama sağlayıcılarıyla birlikte mümkün olan en yüksek çalışma süresini sağlar.Ayrıca Sia diğer bulut depolama sistemlerinden daha ucuzdur. Özellikle son zamanlarda Dropbox’un Apple icloud’un hacklenmeleri kurumsal firmaların Sia’ya daha fazla ilgi ve yatırım yapmaya teşvik etmiştir.

Pazarda Rekabet Ve Kazım

Sia blok zincirini kullanarak, depolama sahiplerinin işletmeniz için rekabet ettiği merkezi olmayan bir depolama pazarı yaratır bu da mümkün olan en düşük fiyatlara yol açar. Kiracılar, aynı zamanda madencilik ve ticareti de yapılabilen Siacoin kullanarak ödeme yaparlar.Böylelikle sistem kendi içerisinde kendisini ikame edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin'in Sonraki Durağı " 10 Bin ve 20 Bin Dolar Olacak "

Çok Daha Ucuz

Sia’nın merkezi olmayan bulutları, mevcut bulut depolama sağlayıcılarından ortalama 10 kat daha ucuz. Sia üzerinde 1TB depolama 2 $, Amazon S3  ise 23 $ karşılaştırıldığında, ayda yaklaşık 2 $ maliyetli sia çok daha ucuz konumdadır.

Açık Kaynak

Sia tamamen açık kaynaklıdır. Bir düzineden fazla kişi Sia’nın yazılımına katkıda bulunuyor ve Sia API’sinin üstünde yenilikçi uygulamalar geliştiren aktif bir topluluk var. Böylelikle diğer bulut depolama sistemlerinden farklı olarak Sia’nın gelişimine yardım edip gelişimine katkıda bulunabiliyorsunuz.

Sia Coin Ekibi

David Vorick (CEO): https://www.linkedin.com/in/david-vorick-6758a66a

Luke Champine (Kurucu Ortak): https://www.linkedin.com/in/lukechampine

Zach Herbert (Operasyon Şefi): https://www.linkedin.com/in/zherbert

Sia Coin Hakkında:

Şuan coinmarketcap’da 33.sırada 460 milyon dolar piyasa değeri vardır borsa değeri ise 0,013 dolardır.

Web sitesi: https://sia.tech/

Buradan Sia Coin’in yol haritasını görüp neleri başarıp neleri başaramadıklarına bakabilirsiniz ve planlarını kontrol edebilirsiniz: https://sia.tech/roadmap

Bu adresten Whitepaper’a ulaşabilirsiniz: https://sia.tech/sia.pdf

Bulunduğu borsalar ise aşağıdaki resimdeki gibidir:

Bu yazı web sitemiz yazalarından ÖZGÜR ÜNAL’a aittir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

hotmail sign up gmail login