Rusya’nın varlık itibarı ile en büyük bankası olan Sberbank, blockchain projeleri geliştirmek ve test etmek için pilot blockchain laboratuvarı açtı.

Yeni kurulan blockchain laboratuvarı, Sberbank Group şirketlerinin faaliyetlerini geliştirmek üzere, yeni kurulan, iş geliştirme hedefli kuruluşlar, topluluklar ve ittifaklarla işbirliği yapmaya odaklanacak.

Sberbank kıdemli başkan yardımcısı Igor Bulantsev’in açıklamalarından bir bölüm;

“Blockchain, bankanın ve müşterilerimizin klasik faaliyetlerinin yanı sıra mali piyasa ile ilgili birçok iş alanını önemli ölçüde yeniden şekillendirebilir… Blockchain’in, piyasa katılımcılarının daha verimli bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacağının farkında olmak önemlidir.”

Sberbank’ın, hali hazırda, belgelerin şifreli değişimi için 20 Blockchain tabanlı pilot projeyi geliştirmek üzere federal bir ajans ile çalışmaya başladığı öne sürüldü.

Sberbank, özellikle dünyanın en büyük açık kaynak kodlu zincir konsorsiyumlarından birinin de üyesidir. New York merkezli R3 liderliğindeki bankacılık bloğu konsorsiyumuna girmek üzere yapılan başarısız bir hamlenin ardından, Rus bankası, Eylül 2016’da, sektörler arası Hyperledger Blockchain projesine üye oldu. Sberbank, bir yıl sonra Enterprise Ethereum Alliance’a (EEA) üyeliğini ilan etti ve açık kaynaklı Ethereum teknolojisine dayalı kurumsal çözümler geliştirmek için çalışma grubuna katılan ilk Rus finans kuruluşu oldu. Sberbank ayrıca, Rusya merkez bankası tarafından, bankalararası işlemleri test etmek üzere görevlendirilen bir Ethereum Blockchain prototipi olan ‘Masterchain’ in seçkin katılımcı ve geliştiricilerinin arasındadır.

Sberbank’ın, kendi Blockchain laboratuvarını geliştirme sebebinin, Blockchain teknolojisinin, 2019 senesi itibari ile tüm ticari alanlarda kullanılacak olması öngörüsünden kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Büyük bankaların ve yatırım danışmanlık firmalarının, Blockchain teknolojisini sistemlerini entegre etme çalışmalarını, kripto para dünyasına duyulan güven olarak tanımlıyoruz. Zira geleceği şekillendirecek bu teknolojinin üzerine gidilmesi sebebini de tüm bu konulara bağlamaktayız.

İlginizi Çekebilir :  Yakın Zamanda Blockchain Teknolojisi Kullanacak 10 Girişim
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

hotmail sign up gmail login