Satoshi Nakamoto Bitcoin’i oluştururken bir sınır belirledi ve dünya üzerinde toplam 21 Milyon Bitcoin üretileceğine karar verdi. Gittikçe fiyatının artmasından ve sınırlı sayıda olmasından dolayı insanlar daha fazla Bitcoin sahibi olmak için sıkı bir yarış içerisinde. Bitcoin üreten madenciler de aynı şekilde madencilik yaparak Bitcoin miktarlarını arttırmaya çalışıyor.

 

Bitcoin’in ortaya çıktığı 2009 senesinden  bu yana 9 yıl oldu ve toplamda 16.4 Milyon Bitcoin madenciler tarafından üretildi. Toplamda 21 Milyon Bitcoin üretileceğini düşünürsek Bitcoinlerin %80’i madenciler tarafından üretildi ve geriye madencilerin çıkaracağı %20’lik bir dilim kaldı ve bu da 4.2 Milyon adet Bitcoin’e tekabül ediyor.

 

Geriye kalan 4.2 Milyon Bitcoin’in üretilmesi ise daha önceden üretilen 16.8 Milyon Bitcoin’den çok daha uzun sürecek. Bunun sebebi ise Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun koyduğu bir kuraldan dolayı oluyor. Madenciler her bir bloğu kazdığında madencilere ödül olarak bir miktar Bitcoin veriliyor. Ödül olarak verilen bu miktar ise her 210 bin blok kazıldığında yarıya düşüyor ve sürekli bu şekilde devam ediyor. En son 2016 yılında gerçekleşen blok ödülü yarılanmasından sonra bir bloktan kazanılan ödül 25 BTC’den 12.5 BTC’ye düşürülmüştü. Her bloğun kazılması 10 dakika sürüyor ve toplamda da 210 bin blokta bir kez ödül yarılanması gerçekleşiyor. Ortalama olarak 4 yılda bir blok yarılanması olayı gerçekleşiyor. Bundan sonra gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanması ise 2020 yılında gerçekleşecek ve bu şekilde yarılanmaya devam edecek.

 

Tüm Bitcoinler ne zaman kazılmış olacak ?

 

Bütün Bitcoin rezervi 2140 yılında çıkarılmış olacak ve geriye çok çok az çıkarılmamış Bitcoin miktarı kalacak.

 

Bu siteden ne kadar Bitcoin çıkarıldığını, geriye ne kadar kaldığını, bir sonraki blok yarılanma zamanını takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Huawei, Kullanıcılarına Bitcoin Cüzdanı Hizmeti Verecek
2 Yorum
  1. O DAKİKA HABER 6 ay önce

    Bence 7000 test edicek.

    • Hakan Akın 6 ay önce

      Şu şartlarda pek mümkün gözükmüyor. Düzeltmesini tamamladığını ve bir süre yatay seyredeceğini düşünüyorum. Belki arada ufak düşüş, çıkışlar gerçekleşebilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account