kripto-para

2017 kesinlikle kripto paraların yılıydı ve bu da 2018’e kadar devam etti. Tüm kripto para birimleri için küresel piyasa değeri 2017’nin sonunda ve  2018’in başlarında fırladı ve sektör dünya genelinde manşetlere çıkıyordu.

Kripto paralara olan ilgi çığ gibi artmaya başladı. Ancak, Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var ve bu makale bunlardan birkaçına göz atacağız.

Bütçenizi Sarsmayacak Para Kadar Yatırım Yap

Muhtemelen bu yatırımın en önemli kuralıdır (kripto para veya başka bir şekilde). Yatırımlar asla getirisi kesin şeyler değildir, o yüzden sadece kaybettiğiniz de sizi ve bütçenizi sarsmayacak para kadar yatırım yapmalısınız. Bu özellikle kripto para birimi dünyasında geçerlidir çünkü digital paraların fiyatları çok hızlı iniş ve çıkış gösterebiliyor hatta sıfıra yakın seviyelere dahi gidebilirler. Yatırdığınız miktar, tasarruf, gelir ve risk toleransınıza bağlı olarak kişi bazında değişecektir.

Konforlu bir yatırım yapacağınız tutar risk toleransınıza ve ne kadar sahip olduğunuza bağlı olsa da, çoğu kişi bütçesinin % 10’unu kripto paralara yatırmaya başlamalıdır. Sektörde daha çok tecrübe kazandıkça ve piyasayı öğrendikçe, bu oranı artırabilir.

Kendi Araştırmanı Yap

Kripto para birimi endüstrisinin çok hızlı gelişmesi nedeniyle, son 12 ayda yüzlerce hatta binlerce digital para çıktı. Bunların arasında, iyi olanları bulmak eğer yeni başlayan biri iseniz oldukça zordur.Kulaktan duyma bilgilerle yatırım yapmayın. Birçok kişi görüşlerini veya fikirlerini çevrimiçi olarak yayınlayacak olsa da, hangisinin iyi olduğunu ve hangisinin kaçınılması gerektiğini görmek için kendi araştırmanızı kendiniz yürütmeniz gerekir.

Yatırım yaptığınız kripto para şu anda karşı karşıya olduğu bir sorunu çözüyor mu ? veya çözeceğine inandığınız kripto paralara yatırım yapmalısınız. Ayrıca, bu kripto para birimlerinin arkasındaki ekiplerin geçmişte ne  yaptıklarına,hangi projelerde ve şirketlere de çalıştığına bakmalısınız.Hatta linkedin profillerine dahi bakabilirsiniz çünkü geçmişte sahte öz geçmiş düzenleyip yayımlayan bir çok kripto para ekibi oldu ve halen sayıları oldukça da fazla durumda.

İlginizi Çekebilir :  Tubitak Blockchain Çalıştayı İlk Gün Notları

Dolandırıcılığa Dikkat

Ne yazık ki, endüstrinin popülaritesi, benzersiz ve yenilikçi yeni digital paraların ortaya çıkışına yardımcı olurken, aynı zamanda çok sayıda dolandırıcılığa da yol açmıştır. Aslında uzmanlar, ICO’ların % 80’inin aldatmaca olduğuna inanmaktadır. Sonuç olarak, yatırım yaparken dikkatlice hareket etmeniz gerekir.

Bir ICO ya da kripto paranın bir aldatmaca olup olmadığını bilmek imkansız olsa da, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Deneyimsiz bir ekip, white paper’larında hiç ayrıntı yok ya da aktif olmayan bir sosyal medya varlığının hepsi bir aldatmaca işareti olabilir. Ayrıca, eğer bir şey doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa da muhtemelen hayal satıyordur.Dikkatli olmanızda fayda var.

Çevrimdışı Kripto Para Cüzdanı Kullanın

Yatırımlarınızın daha güvenli olmasını istiyorsanız, fonlarınızın çoğunu bir cüzdanda, tercihen bir fiziki cüzdanda kesinlikle tutmalısınız. Her şeyi bir borsa üzerinde tutarsanız güvenli değildir.Çünkü çok yakın zamanda dahi bir çok borsa hacker saldırısına maruz kaldı.

Bknz:Hangi Bitcoin Cüzdanını Seçmeliyim ?

Analizlerde Ve Yazılarda Kullanılan Terimleri Öğrenin

Kripto paralar ilgili bazı makaleleri analizleri / yorumları okuduysanız, aşina olmadığınız bazı kelimeler, terimler veya kısaltmalarla karşılaşma şansınız oldukça fazla. Bu terimler genellikle resmi belgelerde kullanılmaz, ancak sık sık göreceğiniz için oldukça önemlidir. Örneğin, hard fork’un ne olduğunu ve digital paralara yatırım yapmadan önce Proof of Work gibi diğer birçok önemli terimi de bilmelisiniz.

Bknz:Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Uzun Vadeli Düşünün

Kripto paralara yatırım söz konusu olduğunda uzun vadede düşünmelisiniz. Digital para birimleri ve blockchain teknolojisinin halen emekleme aşamasındayız ve hala bir alanda yaşanacak çok fazla büyüme var. Sektörün bazı büyük iniş ve çıkışlardan geçeceğinden emin olabilirsiniz. Sonuç olarak, tahmin etmek inanılmaz derecede zor olabilir, bu nedenle kısa vadeli bir kazanç elde etmek için ticaret yapmayı denerseniz, sizi zorlu ve dikenli bir yol bekliyor olabilir. Ancak, yatırım kararınız nihayetinde size bağlıdır, bu yüzden para kazanmak istiyorsanız,sabırlı olun, ancak hemen ve  kolay olmadığını da mutlaka bilin.

İlginizi Çekebilir :  Bedava Bitcoin Nasıl Kazanılır ?

Mutlaka Yatırım Sepetinizi Çeşitlendirin

Kripto paralar yeni, heyecan verici ve gizemli yatırım gibi gözükse de, para yatırmak geleneksel bir yatırımdan farklı değildir. Elbette, daha fazla dolandırıcılık var, ancak standart yatırımlar gibi, çeşitlendiğinden emin olmalısınız. Eğer tüm yatırımlarınızı tek bir kripto para üzerinde tutuyorsanız ve bu para birimi başarısız olursa veya fiyatta ciddi bir düşüş yaşarsa, büyük bir kayıp içinde olabilirsiniz.Bu yüzden yatırım sepeti yapın ve unutmayın bütün yumurtalar tek bir sepete konmaz.

Kendini Tut,Sakin Ol

Digital para birimleri çok fazla değişken olabiliyor, sakin olmayı daima hatırlamak inanılmaz derecede önemlidir. Bazen volatilite, yatırımlarımızda 100x kazanımları görmemizi sağlarken, % 75’i kaybetmemize de neden olabilir. Yatırım yapmadan önce, daha önce hiç ele almadığınız miktarlarda oldukça sık para kazanacağınızı ve kaybedeceğinizi bilin. Fakat panik yapmak ve satmak ya da daha fazla satın almak yerine, sakin ol. Korku ve paniğin yatırım stratejilerinizi dikte etmesine izin vermeyin.Şu sözü hiç aklınızdan çıkarmayın :

Borsa Sabırsızların, Sabırlılara Para Aktardığı Mekanizmadır.  –Warren Buffet

 

 

Son olarak bu yazıyı beğendiyseniz ve size faydalı olduysa sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız seviniriz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın..

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account