Japonya 11 Bitcoin Borsasına Çalışma Ruhsatı Verdi

Japonya’nın Finans Hizmetleri Ajansı (FSA) 11 Bitcoin borsasında çalışma ruhsatı yayınladı.

Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (Financial Services Agency – FSA), 11 bitkisel borsaya işletme lisansı vermiştir.

Düzenleyici bugün bir duyuruda, tüm kriptolama değiş tokuşlarının eylül ayı sonuna kadar yetkililere kaydolmasını zorunlu kılan ödeme hizmetleri yasasında yapılacak bir değişikliği izleyen eylemi doğruladı. Nisan ayında yürürlüğe giren yeni kanun, yasal ödeme yöntemi olarak bit eşleniğini ve kripto değişimi exchange’leri için ekstrapole edilmiş güvenlik kurallarını belirledi.

Lisans, siber güvenlik için yüksek standartlar, müşteri hesaplarının ayrılması ve müşteri kimliklerinin doğrulanması da dahil olmak üzere borsalar için bazı operasyonel gereklilikleri zorlar.

On yedi başvuru halen incelenmekte olup 12 firma yeni yönetmelikler ışığında kapanmıştır.

Yerel şifreleme değiş tokuşu Quoine – bir lisans almak için 11 firmadan biri – bir basın bülteninde, düzenleyicilerle birlikte “Japonya’daki ve küresel ölçekte şifreleme endüstrisinin sağlıklı gelişmesine doğru” çalışacağını söyledi.

Bir FSA yetkilisi bu hafta başlarında borsalarda çalışarak “sağlam pazar gelişimini” teşvik etmeyi amaçladığını söyledi.

Japonya, gizlilik kurallarında benzersiz bir şekilde proaktiftir. Milletvekilleri, bunun 2015 yılında yerel yatırımcı Mt Gox’un şu an itibarıyla çökmesine neden olduğunu ve bunun da müşteri fonlarında milyonlarca dolar kaybına neden olduğunu belirtti.

Haberler, daha geniş şifreleme ortamında düzenleyici kaymalar yaşanmaktadır. Bu ayın başlarında Çin, token satışları ya da ilk madeni paralar (ICO) ile ilgili maddi imkânları artıran yöntemlerle ilgili bir bütün yasağı yayınladı ve yerel şifre bozulma alışverişi yasağı takiben yerel ticareti durduracaklarını belirtti.

Güney Kore, ICO’ların bugün itibariyle yasadışı olduğunu ve değişim kurallarını sıktığını belirtti.

loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir