tubitak-bitcoin

BLOKZİNCİR TEKNOLOJİLERİ KONUSUNDA İLK RESMİ ZİRVE TÜBİTAK TARAFINDAN YAPILIYOR.

TÜBİTAK, Blokzincir teknolojisi üzerine yürüttüğü çalışmaları Dünya çapına taşıyor. Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi(BİLGEM) tarafından organize edilen 1.Ulusal Blokzincir Çalıştayı, 2-3 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara JW Marriott otelde gerçekleşecek.

ÇALIŞTAYDA TEKNOLOJİNİN GELECEĞİ TARTIŞILACAK

Çalıştayda blokzincir teknolojilerinin kamu ve özel kurumlara uyarlanması ve gerçek hayattaki uygulamalarıyla yasalardaki düzenlemeleri, ekonomide ve finansal süreçlerde akıllı kontratların kullanımı ve kripto paraların güvenliği gibi konular değerlendirilecek.

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde 2017 yılında kurulan Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’nın başlıca faaliyetleri arasında, kamu ve özel kurum/kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik, Blokzincir teknolojilerinin altyapısının oluşturulması, kurulumu, kripto paraların güvenlik ve mahremiyet analizi, iş modelleri, finans ve kitle fonlama yaklaşımları yer alıyor.

TÜM İNTERNET VE YAZILIM TEKNOLOJİLERİ SİL BAŞTAN MI YAZILACAK

Blokzincir adeta bir devrim niteliğinde ve kişi, kurum ve ürünü etkileyecek. Gelecek nesillerde veritabanı olarak blokzincire geçileceğinden ülkelerin de bu teknoloji çerçevesinde çalışma yapması gerekecek.

BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİ HAYATIMIZA NELER GETİRECEK?

Blokzincir teknolojisi, tek merkeze dayalı güven sistemi içerisindeki merkezi yapıyı dağıtarak sistemin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Ayrıca bu teknoloji internet ortamında veri transferi

sağlayan değerli varlıkların transferini de sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyor. Adeta tek bir merkezi olmayan bir şifreleme kayıt defteri gibi çalışan blok zinciri teknolojisi sayesinde kullanıcıların yaptıkları işlemlerinde “hack” ile karşılaşması çok daha zor olacak. Ayrıca sistem ile de internet üzerinden

yapılan pek çok işleme de büyük kolaylıklar getirecek. Bu teknoloji ilk etapta kripto paralarla gündeme gelse de , zamanla sağlık, eğitim, lojistik, finans ve hatta savunma sektörlerini bile

etkileyecek, zamanla aracılar ortadan kalkacak, kıymetli varlıklar artık aracısız saniyeler içinde el değiştirebilecek.

İlginizi Çekebilir :  KRİPTO DUYURULARI 26-31 OCAK 2018

 

ÇALIŞTAY TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

TÜBİTAK BİLGEM blokzincir teknolojisini araştırmak için kurduğu Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’nın çalışmaları çerçevesinde bu konuyu yakından takip ediyor. Ayrıca TÜBİTAK bukonuda kısa zaman içerisinde kamu/özel kurumlar ve akademi dünyasından bir çok isimle de iş birliği yaparak çalışmalarını genişletti.

2-3 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek olan çalıştay, Türkiye’de blokzincir teknolojisi üzerine yapılacak ilk çalıştay olma özelliği taşıyor.

1.Ulusal Blokzincir Çalıştayı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://blokzincir.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account