ico-ne

Kısa zamanda ya da 30 saniyede 30 milyon $ kazanmak istiyor çoğu insan, İCO’lara yatırım yaparken zengin olma ümidiyle yapıyorlar fakat İCO’lar ile zengin olmanız yolda yürürken Madonna ile karşılaşmanız ya da milli piyangonun size çıkması bir İCO’dan coin alıp zengin olmanızdan daha büyük ihtimal dâhilindedir. Şuana kadar yapılan 10 İCO’dan yaklaşık 9’u başarısız olmuş ya da yatırımcılarını dolandırmıştır o yüzden bir İCO’ya yatırım yapmadan önce çok fazla araştırıp ekibi projeyi iyi tanımanız ve anlamanız gerekmektedir.

İCO NEDİR?

İCO’nun açılımı İnitial Coin Offering’dir.Türkçesi ise “Coin Arzı” olarak geçmektedir.Aslında çokta yabancı olmadığımız bir terimden türetilmedir. İCO IPO’dan türetilmedir, IPO kısaca “Initial Public Offering” halka arz için kullanılan kısaltmadır. Türkçesi ise şirketlerin halka açılmasıdır. Her ne kadar ICO IPO dan türetilme olsa da aralarında çok büyük farklar vardır çünkü IPO olması için bir şirket ve kurumsal yapısı olması gerekmektedir. Belli bir bütçesi, bilançosu, devlet tarafından kontrol edilen sistemi gerekmektedir. Zamanında Apple’ın halka arz yaptığı gibi. Keyfi halka satış yapamazlar belli bir ekibe belli bir büyüklüğe ve sermayeye ulaşmaları şart Türkiye’de ise buna örnek olabilecek Pegasus Hava Yolları vardır 2011 yılında, şirket sadece Türkiye iç hatlar arasında uçuş yapmak istemediklerini dünya çapında bir marka olmak istediklerini belirtti. Ve bunun gibi örneklerde verilebilir.

İCO Dolandırıcılığı & Reklamları

ico-reklamlari

ICO’lar genellikle yani bir kripto para veya projeye finansman sağlamak amacıyla kullanılmaktadır, aslında hali hazırda projeler için finansman toplayan sitelerden farkları ICO döneminde aldığınız coinler o ICO projesi borsaya açıldığı zaman değer kazanıp elinizdekileri satarak kâr elde edebilirsiniz. Tabi ki bu sektörde de dolandırılma durumları olabiliyor hatta son zamanlarda bunun gibi dolandırılma olaylarının fazlalaşmasından ötürü sosyal medya firmaları ICO reklamlarını engelleme yoluna gitti bunun en son örneği Twitter, hatta Rusya ,Çin ve Güney Kore menşeli kripto para & blockchain kuruluşları internet devletlerini dava etmeye hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilir :  14 Mart 2018 Bitcoin Analizi

ICO terimi konvansiyonel İlk Halka Arz (IPO) ile bir bağlantılı, borsada barındırılmaz ve ICO yatırımcısı tipik olarak şirkette kâr payı olarak dağıtılan bir kar dilimine hak kazandıracak bir mülkiyet payına sahip değildir. Bu nedenle, ICO’lar, katılımcıların “Coinlerinin” değerinin artacağını ve sonunda geleneksel para birimleriyle değiştirilebilen Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için ticaret yapabileceklerini iddia ettikleri bir kitle fonlamasıdır.

İCO ALIM ÇILGINLIĞI

ICO çılgınlığı, dolandırıcılık riskleri, sanal para birimlerinin oynaklığı ve “belirteç” in neyi temsil ettiği konusunda açıklık eksikliği konusunda uyarıda bulunan dünya çapındaki düzenleyicilerin dikkatini çekmiştir. Bir ICO tarafından finanse edilen Fransız müzayedeci platformu Domraider’in başkanı Tristan Colombet, “Birçok ICO, değerlerin% 80 veya 90 oranında düştüğünü görüyor ancak proje sonuçlarını sunmaya başladıktan sonra güçlü bir şekilde geri dönebiliyor” dedi.ICO’ların çoğalması, dünyanın her yerindeki düzenleyicileri bir ihbardan bekle-gör yaklaşımına kadar değişen tepkilerini fark etmeye zorladı.

SORUMLULUK

Çin ve Güney Kore, ICO’ları doğrudan yasakladı, oysa Avrupa denetim organları güçlü endişelerini dile getirdi. İngiltere’nin mali düzenleyicisi “çok yüksek riskli, spekülatif yatırımlara” karşı uyarırken, Almanya’nın güçlü Bundesbank merkez bankası, ICO eğiliminin “sahtekârları cezbetmek” olduğu konusunda uyardı. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), yatırımcıların bir ihtilaf durumunda yasal yollara başvurma riskinin olduğunu, çünkü ICO’ların “AB yasaları ve düzenlemeleri kapsamı dışında” düştüğünü belirtti.

Ancak Kanada ve Rusya’daki düzenleyici kurumlar, ICO firmalarının menkul kıymet yasalarının zarar görmesini engellemeden belirli bir süre deney yapmalarına olanak veren bir çerçeve olan “düzenleyici sanal alanlar” yaratarak başka bir yol seçtiler.Kanadalı Menkul Kıymetler Yöneticileri başkanı Louis Morisset, “Bu tür bir yeniliği memnuniyetle karşılıyoruz”, oysa ICO’lu yayıncıların “hangi yükümlülüklerin uygulanabileceğini anlaması gerektiğini” vurguladı.

İlginizi Çekebilir :  Uzak Durulması Gereken AltCoinler

İCO’ları kontrol edebileceğiniz site: https://icobazaar.com/

Bu yazı site yazarlarımızdan ÖZGÜR ÜNAL tarafından yazılmıştır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account