Dünya’nın İlk “Kripto Ülkesine” Doğru Yarış

Dünya’nın İlk “Kripto Ülkesine” Doğru Yarış

Estonya’nın küçük Avrupa ülkesi, dünyadaki ilk kripto ülkesi olmayı hedeflemektedir. Ülke, halihazırda, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin ardındaki teknoloji olan Blockchain teknolojisini kullanarak hükümet hizmetlerini sayısallaştırmanın tam ortasındadır.

Estonya hükümetinin sayısallaştırma projesi, hükümetin e-ikamet programı ile 2014 yılında tamamen yeni bir seviyeye ulaştı. Girişim uyarınca, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişi sanal bir Estonya vatandaşı olmak için çevrimiçi bir başvuru yapabilir. Dijital bir vatandaş olarak, Estonya’nın fiziki ekonomisinin temel aldığı aynı çevrimiçi platformlara ve yerli Estonyalıların kullandığı çevrimiçi kamu hizmetlerine erişebilir.

Blockchain’in kabulü de Estonya’nın ulusal seçimler sırasında bir çevrimiçi oylama sistemi kurmasına izin verdi. Bununla birlikte, yalnızca fiziki sakinlerin sistem altında oy kullanmasına izin verilir. Ülke ayrıca, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere Blockchain tarafından desteklenen ve başlangıçta kendi dijital para birimi için planlanan çeşitli kamu hizmetleri projelerinde yer alıyor.

Dünyadaki diğer Blockchain gelişmeleri

Estonya’nın yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde de Blockchain’i kamusal alan uygulamalarında benimsiyor ve en son AB ülkesi aynı konumda Slovenya’yı canlandırıyor.

İngiltere’de hükümet şu anda sağlık yardımları talep edenlere ödeme yapmak için Blockchain tabanlı bir sisteme pilotluk yapıyor. Rusya’da Vitalik Buterin, Ethereum Rusya adlı özel bir ulusal sistemin kurulması için bir Rus devlet bankasıyla anlaşma imzaladı.

Bu arada Çin hükümeti, Haziran 2017’den bu yana ülkede olası bir ulusal kripto paylaşımı prototipi geliştirdi. Eylül ayına kadar Çin, ICO’ları bunları yasaklayarak ve nihai olarak hat üzerindeki lisans seçeneklerini göz önüne alarak düzenlemeye karar verdi.

Georgetown Üniversitesi siber avukatı Dr. Clare Sullivan, Avustralya hükümetinin ayrı bir pasaport ve doğum belgesi veritabanlarını tek bir Blockchain tabanlı sistemle değiştirmenin yollarını aradığını raporunda belirtti.

“Bu, hükümet hizmetlerinin artan sayısallaştırılmasını bu noktaya kadar engelleyen siber güvenlik endişeleri değil, Blockchain aslında mevcut sistemlere göre çok daha güvenli. Daha ziyade, “know-your-customer” protokollerinin önemi olmuştur – hükümetler, bankalar ve diğer kurumların bireylerin kimliklerini fiziksel kimlik belgelerini ve kişi içi etkileşimleri kullanarak doğrulamasına duyulan ihtiyaç. “

loading...

Dünya’nın İlk “Kripto Ülkesine” Doğru Yarış” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir