bitcoin-grafik

Yaklaşık bir buçuk aydır kripto piyasasındaki herkesin zihnini “altparti ne zaman” sorusu meşgul ediyor.

Bu dönem pek çok kişi için stresli geçti. Kimi bitcoine zirveden alım yaptı. Kimi altcoinlerde kaldığı için düşüşte ciddi şekilde zarar etti. Kimi alım yapılması gereken noktada yoğun strese dayanamayıp sattı. Kimisi de birileri engel olduğu için son anda satmaktan vazgeçti.

Peki, altparti ne zaman?

Bu soruya yönelik olası senaryoya geçmeden önce küçük bir hatırlatma yapayım. İyi bir trader tek fikre, tek bir ihtimale yatırım yapmaz. O işlem yapmadan önce temel ve teknik analizini yapar. Olabilecek her türlü ihtimali düşünür. Ve her senaryoya göre planını yapar. Elbette ağırlık verdiği bir tahmini vardır ama tüm ihtimallere yönelik planı hazırdır.

Bir ailede baba stressiz ve sakinse o ailenin mutluluk ihtimalide yüksek olur. Kabul edelim ki kripto camiasının şuan ki babası bitcoin’dir. O sakin ve stressiz olduğu sürece evlatların yani alt coinlerinde mutluluğu o kadar artar. Dolayısı ile alt coinlerde mutluluk dönemi için bitcoin‘in sakin ve stressiz olması lazım. Bu sorunun cevabını bulmadan alt parti başlar veya başlamaz diyemeyiz.

Grafiğin güncel hali için burayı tıklayabilirsiniz.

Bitcoin ne zaman sakin ve stressiz olacak?

Bitcoin 17 Aralıkta zirve yapıp aşağı doğru döndüğünde çok telaş edecek bir durum yoktu. 8 Ocak 2018 tarihinde bitcoin en düşük piyasa oranlarından birine ulaştığında da çok stres yapmadık. Çünkü bu iki tarih arasında diğer diye isimlendirlen coinlerin (ilk 10 harici coinler) piyasa değeri %14’lerden %23,77’ye çıkarak tarihi bir zirvelerinden birini yapmıştı. İşte her şey ondan sonra değişti. Vadeliler ile birlikte balinaların short ile para kazanma iştahı aslında grafiklerde görülüyordu. Camia olarak vadelileri olumlu olarak değerlendirdik. Bu yüzden ortamda var olmayan sis ve dumanını kendimiz eklemiş olduğumuz için grafikleri okumakta zorlandık. Grafikte görüldüğü üzere bitcoin düşen kanalın tepesinden kıramayıp dönüyor. Bu durumda kanalın dibi hedef olmuştu. Biz olayı tam anlamışken 13 Ocak 2018’de diğer coinler tarihi zirvesini yaptı (%24,94) sonrasında 27 Ocak 2018 tarihinde %24,89 oranını denediğinde aslında fotoğraf netleşmişti. Yeni zirve denemesini başaramayınca (ikili tepe) o günden bugüne altcoinlerde yaprak kıpırdamaz oldu. Düşüş eski günlerdeki kadar etkilemedi ama herkeste bir bezginlik oluşturdu.

İlginizi Çekebilir :  İsrail Hükümetinden Kripto Paralar İçin Olumlu Rapor

Kaynak: coinmarketcap.com

Peki, geçmişe yönelik bu analizimizden bugüne dönersek şimdi bizi ne bekliyor? Bana göre bitcoin 6 Ocaktaki düşen kanal zirvesini test ettikten sonraki yeni bir karar aşamasına doğru geliyoruz. Grafik 6 Ocaktaki gibi sıkışmaya başladı. En geç 26 Şubat’a kadar bir yön tayini ihtimalini yüksek olduğunu düşünüyorum. Buralarda kalması mümkün değil mi diye sorabilirsiniz. Baştan söyleyeyim pek mümkün görünmüyor. Altta 10.000$’da güçlü bir psikolojik desteği var. (10.200’lerde yatay destek) Üstte düşen kanalın tepesine çok yaklaştık. Ayrıca 11.346’da fibo direncimiz var. Yani bitcoin için alan gittikçe daralıyor.

O zaman önümüzde 2 ayrı yol var demektir. Yukarı ihtimalinin görece daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Fiyat aynı seviyede bile kalsa en geç 26 Şubatta düşen kalanı tepesi ile sınavımız olacak. Beklenen hacim desteği gelirse düşen kanaldan çıkabiliriz. Yani gözümüz kulağımız hacimde olacak. Peki, hacim desteği gelmezse ne olur? İşte o zaman düşük olasılık olduğunu düşündüğüm ikince senaryo gündeme gelir. 10.000 $ bandına yaklaştıkça bitcoindeki stres artacaktır. 10.000 $ altı ise depresyon dönemi olma ihtimali çok yüksek. Evet, 9.299 $ dolarda fibo desteğimiz var. Ama 10.000 $ psikolojik desteğin kaybedilmesi ile düşen kanalın dibi yeniden hedef olarak masaya gelecektir. Bu rakamda ne yazık ki 6.300 $ seviyesidir. O zaman bu süreçte eski günlere oranla daha sağlam duran altcoinlerde, çözülmelerin başlaması daha muhtemel.

Toparlayacak olursam bitcoindeki stres bitmeden bitcoinin sakinleşmesini ve altpartinin başlamasını beklemiyorum. En geç 26 Şubat’ta bitcoinde önemli bir yön tayininin olacağını düşünüyorum. Yüksek olasılık verdiğim senaryoda düşen kanalın hacim desteği ile kırılmasını bekliyorum. Eğer kırılmazsa o zaman bizim için sıkıntılı ve stresli günler bekliyor. Grafik bu kadar sıkışmışken yatay kalma ihtimalini ise aşağı kırılma ihtimalinden daha düşük bir olasılık. Her senaryo için planlarım hazır. Sizin de her olasılığa yönelik planlarınızı yapmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir :  DÜNYA'NIN EN İYİ BİTCOİN BORSASI

Hemen Bitcoin Almak İçin:Tıklayın

Bu yazı web sitemiz yazarlarından Nihat VERGİLİ’ye aittir.İzinsiz paylaşılamaz..

Nihat VERGİLİ’nin twitter hesabı:https://twitter.com/nihatvergili

BTC ANALİZ’ni twitter hesabı:https://twitter.com/btcanaliz

Takip Edebilirsiniz..

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın!

Bize e-posta gönderebilirsiniz ve size en kısa zamanda geri döneceğiz.

Gönderiliyor

©2018 BTC Analiz Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account